neděle 7. března 2021 Tomáš

Pár husic nilských vyseděl v mrazu mláďata na rybníce v Majetíně

Pár husic nilských vyseděl v mrazivých dnech mláďata na rybníce v Majetíně na Olomoucku. Pravděpodobně je zmátlo poměrně teplé počasí v prosinci, jde o nejčasnější hnízdění tohoto druhu v České republice, sdělil dnes v tiskové zprávě místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

"Husice nilské pocházejí z Afriky, ale v minulém století se již úspěšně aklimatizovaly v Anglii a v Nizozemí a odtud se nyní šíří i do střední Evropy. Na střední Moravě hnízdí od roku 2013, kdy měly dvě mláďata na Hradeckém rybníku v Tovačově," uvedl Šafránek.

Od roku 2015 se pár přemístil na štěrkovnu u Krčmaně, kde vyvedl devět mláďat, o rok později zahnízdil asi stejný pár u Krčmaně a měl devět mláďat. V obci Majetín zahnízdily husice nilské poprvé již v roce 2016 a vyvedly čtyři mláďata.

"Jejich letošní hnízdění je zcela výjimečné termínem vylíhnutí mláďat. Poprvé byla pozorována již 30. ledna a bylo jich jedenáct. Nyní jich mají sedm a to asi díky extrémním mrazům a nedostatku přirozené potravy. Husice jsou býložravými vodními ptáky, živí se výhradně vodními rostlinami. Na zimu odlétají na jih Evropy, kde naleznou dostatek vhodné potravy. Jejich zimování u nás není běžné. To, že si v zimě pořídily mláďata, by se dalo označit za zcela nezodpovědné," uvedl Šafránek.

Hodnocení článku je 92 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Moravský ornitologický spolek

Štítky ČR, příroda, zajímavosti, ptáci, Olomoucko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Miroslav Ficnar

Ještě bych zmínil, že v posledních letech i v zimním období se u nás Husice nilská vyskytuje poměrně běžně, jen ta mláďata jsou raritní; ...v Pomoraví a areálu Zemědělského družstva Unčovice(zde si pochutnává na kukuřičném šrotu)...jsem ji poprve pozoroval a fotil 10.1. 2017.

sobota, 20. února 2021, 15:23

Miroslav Ficnar

Jen bych upřesnil, že Husice nilská nebo taky egyptská pochází opravdu z Afriky kde je rozšířena skoro po celém kontinentu, vyjma pouští; do Anglie ji přivezli jako okrasného ptáka do parků k jezírkům...posléze přes Holandsko se šíří dál do Evropy.

sobota, 20. února 2021, 15:16

Miroslav Ficnar

Jen bych upřesnil, že Husice nilská nebo taky egyptská pochází opravdu z Afriky kde je rozšířena skoro po celém kontinentu, vyjma pouští; do Anglie ji přivezli jako okrasného ptáka do parků k jezírkům...posléze přes Holandsko se šíří dál do Evropy.

sobota, 20. února 2021, 15:15

Pseudonymous Georgevič

Jsou to přece husice nilské z afriky, tak jaképak nezodpovědné - tam se to tak dělá - čím větší bída a čím horší podmínky, tím více dětí si pořídit, aby si to nepohodlí a hlad řádně vychutnali.. O lidech si autor asi netroufne psát, že? - tam by si za obdobnou pravdu taky mohl jít sednout...

neděle, 14. února 2021, 13:33

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.