sobota 24. července 2021 Kristýna

Olomouc testuje nové kontejnery na odpad, snadněji se zavírají

Technické služby začaly v Olomouci testovat nový typ kontejnerů na komunální odpad, které mají nášlapný systém usnadňující otevírání a uzavírání nádob. Díky tomu je manipulace s kontejnery jednodušší a samozavíratelný systém brání přístupu hlodavců do útrob velkoobjemových nádob na odpad. V rámci pilotního projektu budou ve městě postupně instalovány tři desítky těchto kontejnerů. Novinářům to sdělila Hana Vacová z Technických služeb města Olomouce.

Nové typy kontejnerů se díky nerezovému nášlapnému sytému lehce otevírají a následně po sešlápnutí pedálu i samy zavírají. Lidé se díky tomu nemusí nádoby dotýkat. Pohodlné zavírání víka pomocí pedálu má navíc zbránit přemnoženým hlodavcům ve snadném přístupu k potravě. První kontejnery s nášlapem byly zkušebně instalovány v ulicích Voskovcova a Janského. Další objednané kontejnery poputují do Lazecké a Kmochovy ulice.

"Prevence se v případě hlodavců, jako jsou myši, krysy a potkani, rozhodně vyplatí. Bojuje s nimi v podstatě každé větší město. Často si ale za podobnou situaci mohou lidé sami, protože kolem popelnic se válejí odpadky, které potkany přirozeně lákají a jsou jim snadným zdrojem obživy," uvedla Vacová.

Upozornila, že především na sídlištích nebo v okrajových částech města je často kolem popelnic velké množství odpadků. "Často je vidět otevřené kontejnery nebo vyhozené pytle vedle popelnic. To vše pochopitelně potkany láká," upozornila Vacová.

Problémy s odkládáním nespotřebovaných potravin řeší město hlavně od začátku pandemie a vyhlášení nouzového stavu. Za deratizaci, kterou má na starosti odbor životního prostředí, zaplatil magistrát loni přes půl milionu korun. Letos už vyslal deratizátory do okolí Rožňavské ulice a na Nové Sady. "Situace se začátkem letošního roku ještě výrazně zhoršila. Pokud by se nevyvíjela k lepšímu, mohou se náklady na likvidaci přemnožených hlodavců blížit k milionu korun," uvedl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto město Olomouc

Štítky ČR, správa, odpady, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.