úterý 20. dubna 2021 Marcela

Řada areálů v Jeseníkách už rezignovala, sezonu mají za ztracenou

Řada lyžařských areálů v Jeseníkách s prodloužením nouzového stavu a další vlnou zpřísněných opatření už rezignovala, sezonu mají za ztracenou. Zbytečně investovat peníze už nehodlá například ski areál Myšák v Karlově, který už na březen neobjednal elektřinu nutnou pro provoz střediska. S prodloužením nouzového stavu a lockdownem, který na další tři týdny uzavírá republiku, rezignovali už také například v areálu na Ramzové či v Přemyslově. Řada lidí dnes znovu vyrazila do hor, návštěvnost však již byla o poznání menší.

"Ski areál Myšák, který je součástí Ski Arény Karlov v Karlově pod Pradědem, se na základě vyhodnocení aktuální situace rozhodl neobjednat pro měsíc březen elektrickou energii, která je potřeba pro provoz střediska. Tento krok fakticky znamená ukončení lyžařské sezony bez ohledu na skutečnost, zda bude provoz lyžařských areálů v nadcházejících týdnech umožněn," řekl dnes zástupce střediska Boris Keka. Na Myšáku tak na jaře odtaje nevyužitý sníh, jehož výroba vyšla na 1,5 milionu korun.

Podobně je na tom středisko v Přemyslově na Šumpersku. "V březnu jsme elektřinu už neobjednávali, nouzový stav trvá do 28. března. Maximálně ještě Velikonoce, pokud by to neroztálo, ale to už je asi passé," řekl dnes zástupce střediska Jaroslav Podzimek. Podotkl, že do zasněžování v sezoně investovali kolem milionu korun, návrat v kompenzacích zatím nedokáže odhadnout.

Stejně tak už vzdali zimní sezonu také v lyžařském areálu na Ramzové. "Rozhodně už s tím nepočítáme, že bychom otevřeli. Zaměstnancům, kteří byli například na dohody, jsme už řekli, že už je prakticky hotovo. Neupravujeme svahy, zavřeli jsme i výdejní okénko dole na Ramzové. Všechno je zavřené, všichni jsou doma, ale parkoviště je plné lidí," řekl dnes zástupce areálu.

Na Červenohorském sedle by sice velmi rádi pustili lyžaře na svah alespoň v dubnu, příliš už tomu ale nevěří, řekl dnes vedoucí areálu Martin Dubský. Podotkl, že zasněžování letos středisko vyšlo na více než 1,5 milionu korun. "Víme, na co máme nárok v kompenzacích, a nyní čekáme, zda nám něco vrátí. V žádném případě to však nepokryje ani polovinu, jsme někde na 20 procentech. Bohužel, pokud má ski areál úvěr, ten se do celkových nákladů nepočítá," doplnil Dubský. Uzavřít se rozhodla své zázemí pro turisty také chata Jiřího na Šeráku, provozovatelé to odůvodnili snahou pomoci v boji s pandemií.

Řada lidí dnes do Jeseníků vyrazila ještě narychlo před lockdownem, návštěvnost však byla o poznání již menší než o uplynulých víkendech. Například v Karlově byla parkoviště poloprázdná, menší návštěvnost zaznamenala i Kopřivná, kde se i dnes mohli nechat vyvézt lyžaři na svah za rolbou. "Řada lidí již odjela, další už kvůli lockdownu nenajíždějí. Už není návštěvnost v tisících, ale ve stovkách," řekl dnes provozní ředitel areálu Luboš Švrček. Přesto podle SPZ aut na parkovišti na Kopřivnou dnes zamířili lidé z celé republiky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky ČR, koronavirus, rekreace, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.