pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

V Přerově začala sbírka na nové zvony smíření do kostela sv. Vavřince

Spolek Přerovské zvony smíření zahájil sbírku na nové zvony do kostela sv. Vavřince v Přerově. Cílem je obnovit zvony ve věži kostela, ale také připomenout památku obětí masakru na Švédských šancích. Na jednom ze zvonů budou odlita jména dětí zavražděných při tomto poválečném masakru.

Zvony ve věži kostela chybějí od března roku 1942, kdy byly odebrány pro válečné účely a jejich místa zůstala prázdná. V roce 1956 se podařilo Přerovu získat jeden zvon pocházející ze zrušeného kostela sv. Anny ve Staré vodě na Libavé, ostatní zvony dosud chybějí.

Cílem sbírky je ke gotickému zvonu, který má hmotnost 833 kilogramů, pořídit další tři zvony. Nástroje mají být sladěny dohromady a nést základní tóny písně Salve Regina.

"V ideálním případě bychom rádi nechali odlít tři nové zvony, záležet ale bude především na štědrosti dárců, protože realizace všech tří zvonů není vůbec levnou záležitostí," uvedl místopředseda spolku Petr Mlčoch.

Smyslem sbírky je nejen zaplnit prázdná místa ve věži kostela, ale také uctít památku obětí masakru, který se pár dní po druhé světové válce odehrál na nedalekých Švédských šancích.

V červnu 1945 při něm bylo zabito 267 lidí. Šlo o jeden z nejhorších případů msty na německy mluvícím obyvatelstvu v poválečném Československu. Brutální vraždu převážně žen, dětí a starců nařídil důstojník čs. armády Karol Pazúr.

Zvony by se měly vrátit do března příštího roku

"V některých městech se na nové zvony odlévají jména největších sponzorů. My bychom rádi šli jinou cestou a na jeden ze zvonů chceme umístit jména dětí, které byly zavražděny na Švédských šancích. Ten zvon by tak mohl kromě připomenutí minulosti být i varováním do budoucna, abychom podobné hrůzy nedopustili znovu," uvedl jeden ze zakladatelů spolku, přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Zástupci spolku by chtěli vrátit zvony na věž do konce března příštího roku, k 80. výročí jejich sejmutí v roce 1942. Bližší informace o sbírce najdou zájemci na stránkách spolku Přerovské zvony smíření www.prerovskezvony.com, kde je i číslo transparentního účtu 2501961810/2010.

Podobnou cestou se vydaly před několika měsíci také Dřevohostice na Přerovsku, kde lidé dosud přispěli prostřednictvím transparentního účtu na výrobu nového zvonu pro renesanční zvonici přes 700 tisíc korun. Zvon má nahradit barokní zvon Maria odlitý před 300 lety, který již dosloužil.

Na zvon přispívali lidé z celého okolí, obce i spolky. Pro velký úspěch se nakonec obec rozhodla zakoupit zvony dva, vyrobí je zvonařská dílna z Brodku u Přerova, řekl starosta Dřevohostic Petr Dostál.

Na nový zvon již Dřevohostice vybraly statisíce korun. Pořídí si zvony dva

Téměř 660 tisíc korun se již podařilo získat Dřevohosticím na Přerovsku ve veřejné sbírce na výrobu nového zvonu pro zdejší renesanční zvonici. Nahradit má barokní zvon Maria odlitý před 300 lety, který již dosloužil. Na transparentní účet...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FB Petr Měřínský

Štítky zvony, sbírka, kostel sv. Vavřince, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.