pátek 23. dubna 2021 Vojtěch

Hasiči doporučují pálení klestí na zahradě předem nahlásit

Na úvod bychom chtěli zdůraznit, že plošné vypalování trávy a porostů je zakázáno hned třemi zákony České republiky. Pálit přírodní materiály po úklidu na zahradě můžete, ale musíte dodržet vícero bezpečnostních podmínek, radí olomoučtí hasiči.

Jen během posledních několika dnů jsme v Olomouckém kraji vyjížděli k více než 10 požárům, které vznikly kvůli nezvládnutému pálení nebo plošnému vypalování trávy a jiných porostů. Například v úterý jsme kontrolovali zahradu po požáru v Prostějově, kde majitelům chytily vzrostlé túje.

V posledních dvou dnech jsme vyjížděli také například do Čelechovic na Hané, Litovle, Přerova, Olomouce i Lipové-lázně.

Trávu a porosty vůbec nevypalujte, a pokud pálíte klestí či biologický odpad na zahradě, buďte velice opatrní, plameny se kvůli suchému podloží a vegetaci rychle šíří a během chvilky mohou zachvátit velkou plochu a způsobit vážná zranění či vysoké škody na majetku. Během loňského roku jsme řešili více než stovku požárů trávy, polních či lesních porostů.

Pokud se chystáte zbavit biologického odpadu na zahradě, doporučujeme nám tuto činnost nahlásit. Preferujeme formu webového formuláře, který naleznete na https://paleni.izscr.cz/. Je také možné zavolat na číslo 950 770 010 nebo nám můžete napsat e-mail na opis@olk.izscr.cz.

Nahlášením pálení předejdete zbytečnému výjezdu jednotek hasičů, které mohou být v danou chvíli potřeba na jiném místě.

Upozorňujeme rovněž, že právnické osoby či podnikající fyzické osoby jsou ze zákona povinny o pálení biologického odpadu vždy informovat hasiče.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva

Štítky pálení, tráva, klestí, požár, hasiči

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.