sobota 15. května 2021 Žofie

Kvůli pandemii se ani letos na Libavé neuskuteční tradiční akce Bílý kámen

Podruhé v téměř třicetileté historii museli pořadatelé odvolat tradiční akci Bílý kámen, která každoročně v květnu otevírá cyklistům z celé republiky jindy uzavřené vojenské prostory na Libavé. Stejně jako loni to neumožňují současná koronavirová opatření.

"Doufali jsme co se dalo, ale podle situace, jaká je, se nedá předpokládat, že by se akce vůbec mohla začít organizovat. Žádná akce není možná ani pro 20 lidí, natož pro 5000. Je to tak již podruhé v historii Bílého kamene," uvedl pořadatel Milan Heřman.

Organizátoři podle něj stále doufají, že by se podařilo Bílý kámen naplánovat ještě v jiném termínu než na začátku května. "Uvažujeme o tom, ale uvidíme, jaká bude vůbec situace. Předpokládáme, že o prázdninách by ta varianta byla ještě k doufání, ale je těžké v této době něco plánovat," dodal.

Ve stejnou dobu odvolali akci pořadatelé také loni, i tehdy doufali, že se uskuteční v jiném termínu, na začátku června se nakonec loňský ročník rozhodli definitivně odvolat.

Cyklistická akce Bílý kámen otevírá jindy uzavřené vojenské prostory na Libavé lidem od roku 1994, na akci každoročně míří na 5000 cyklistů, pěších turistů i seniorů v autokarech. Předloni si Bílý kámen nenechalo ujít 4968 platících účastníků.

V letech 2011 až 2014 se kvůli vzrůstajícímu zájmu lidí nejen ze střední Moravy, ale i z celého Česka a sousedních států, jezdila také letní etapa v srpnu. Od roku 2015 se opět Libavá otevírala veřejnosti pouze 1. května. Při Bílém kameni se za hranice vojenského prostoru podívalo dosud už zhruba 98 tisíc lidí.

Návštěvníci při této příležitosti mohou zamířit například na jindy nepřístupný zámeček Bores, odsvěcený libavský kostel nebo poutní kostel ve Staré Vodě. Kvůli pořádání akce musejí splnit pořadatelé řadu náročných požadavků od představitelů armády, Vojenských lesů či Vojenské policie.

Tradiční cyklistická akce Bílý kámen na Libavé letos definitivně nebude. Poprvé od roku 1994

Cyklistická akce Bílý kámen, která od roku 1994 otevírá cyklistům jindy uzavřené vojenské prostory na Libavé, letos definitivně nebude. Pořadatelé doufali, že se jim podaří místo 1. května najít náhradní termín, nakonec se však rozhodli letošní...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto bilykamen-libava.cz

Štítky armáda, koronavirus, cykloturistika, Bílý kámen, Libavá

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.