čtvrtek 13. května 2021 Servác

Experti obnovují provoz počítačů po útoku na olomouckou radnici

Dnes odstartuje zkušební provoz některých agend na olomouckém magistrátu po hackerském útoku z předminulého týdne. Odborníci již začali postupně zapojovat počítače do datové sítě. Útokem se zabývají policejní experti. Výše způsobené škody zatím nebyla vyčíslena.

Radnice se stala terčem kybernetického útoku předminulý týden v noci na středu. Z bezpečnostních důvodů musely být poté odstaveny z provozu všechny subsystémy magistrátní datové sítě. Po útoku byla zastavena veškerá činnost na počítačové síti a nefunkční byly služební e-mailové adresy pracovníků magistrátu.

"Od pondělí bude postupně spouštěn zkušební provoz informačních systémů pro jednotlivé agendy. Týká se to například agendy občanských průkazů, cestovních dokladů či řidičských průkazů. Počítačoví odborníci ale upozorňují, že v prvních dnech příštího týdne půjde o zkušební provoz, který mohou provázet technické komplikace," uvedl mluvčí radnice Michal Folta.

Hackeři, kteří na datovou síť olomoucké radnice zaútočili, požadovali po úřadu za dešifrování napadaného systému vyplacení 100 000 dolarů (2,186 milionu korun) ve virtuální měně. Peníze od magistrátu nedostali.

"Město již jednalo jak s ministerstvem vnitra, tak s policií a s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost. Podle předběžného závěru specialistů útočník zneužil technickou zranitelnost jednoho prvku informačního systému magistrátu," podotkl Folta, podle kterého z napadené sítě neunikla žádná data o činnosti úřadu.

Na řešení potíží s datovou sítí se kromě odborníků z magistrátu podílejí také specialisté z několika odborných firem. "Městu velmi ochotně pomáhaly i další subjekty, například Městské policii Olomouc zapůjčilo jeden server město Přerov a značnou pomoc poskytly například také jednotky hasičů, krajský úřad nebo Dopravní podnik města Olomouce," řekl Folta.

Olomoucký magistrát se stále vzpamatovává z kyberútoku. Pachatel žádá 100 tisíc dolarů

Datové systémy po hackerském útoku z minulého týdne stále nejsou naplno obnoveny. Po kybernetickém ataku zůstaly agendy ve středu 7. dubna mimo provoz, od té doby pracují počítačoví experti na jejich zprovoznění. Návrat do běžného režimu by měl...

Olomoucký magistrát není jediný, kdo musel podobnému útoku čelit. V březnu hackeři napadli například počítačové systémy Správy železnic i Českých drah. Bezpečnost na tratích však neohrozili.

Útoky hackerů stojí podniky a organizace miliony korun. Škoda po loňském útoku škodlivého programu na nemocnici v Brně dosahuje řádově stovek milionů korun. Benešovskou nemocnici stál útok hackerů zhruba padesát milionů.

Stranou zájmu hackerů nezůstávají ani státní instituce. Letos v březnu hackeři napadli ministerstvo práce a sociálních věcí a pražský magistrát. Šlo o masivní kybernetický útok na systémy veřejné správy. Rozsah škod se teprve analyzuje.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto drbna.cz

Štítky internet, kriminalita, magistrát, hacker, útok, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.