čtvrtek 13. května 2021 Servác

Petice 500 lidí požaduje okamžité odstranění nanonástřiků z prostějovských škol

Bezmála 500 lidí podepsalo petici požadující odstranění nanonástřiků z interiérů několika škol a školek v Prostějově, který tam má snížit riziko nákazy novým koronavirem. Podle organizátorů petice město neposkytlo jednoznačné informace o zdravotní nezávadnosti postřiků.

Pracovníci specializované firmy začali s nanonástřiky ve školách v polovině února, i kvůli kritice rodičů a opozičních zastupitelů byla akce po několika dnech zastavena. 

"Vyzývám vedení města k okamžitému odstranění chemických postřiků ve školních budovách města Prostějova a zajištění průběžné odborné kontroly prostředí, kde byl chemický nanopostřik aplikován," sdělil organizátor petice Jan Mochťák.

Město mělo za ochranný nanonástřik v interiérech osmi základních a 19 mateřských škol v Prostějově původně zaplatit 1,7 milionu korun.

Elektronickou petici za sedm dní podepsalo přes 450 lidí. Radnice podle Mochťáka bagatelizovala postoje rodičů k nanonástřiku ve školách, zároveň s nimi nekomunikovala.

Mochťák tvrdí, že vedení města navíc argumentovalo nepravdivými tvrzeními a nedokázalo vyvrátit názory odborníků, kteří kvůli možným rizikům nabádají, aby se nanopostřik ve školách nepoužíval.

Nanonástřik byl v některých prostějovských školách aplikován od 15. února do 18. února.

"V souvislosti s pokračující kampaní proti realizaci nanonástřiků a neustálým rozdmýcháváním obav rodičů z této technologie jednáme o možnosti kontroly stálosti již provedených nástřiků. Zdraví a bezpečí našich dětí, pro které jsme ošetření nanonástřiky realizovali, je pro nás to nejdůležitější. Znovu opakujeme, že jde a vždy šlo zejména o prevenci proti šíření viru a o ochranu dětí a žáků," uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová.

Znalec udělal posudek mimo obor své činnosti

Podle ní byl nanonástřik už dříve aplikován v některých budovách ministerstva vnitra, ve školách, nemocnicích i ordinacích lékařů. Radnice oslovila soudního znalce Vladimíra Procházku, podle kterého nanonástřik nemůže poškozovat zdraví.

"Nedovolujeme si zpochybnit závěry soudního znalce, které potvrzují nezávadnost nástřiků aplikovaných v našich školách. Neexistuje jediný materiál prokazující opak," uvedla Gáborová.

Opoziční zastupitel Martin Hájek (Na rovinu!) ale podal na znalce podnět ministerstvu spravedlnosti.

"Považuji za nepřípustné, že vedení města Prostějova omlouvá potenciální riziko pro tisíce prostějovských dětí na základě posudku znalce, který byl vyhotoven mimo obor činnosti znalce, v rozporu se základními principy činnosti znalců," řekl Hájek.

Prostějov kvůli kritice pozastavil nanonástřik proti covidu ve školách a školkách

Prostějovská radnice po kritice některých rodičů a opozičních zastupitelů pozastavila ve školách a školkách aplikaci nanonástřiku, který má snížit riziko přenosu nákazy koronavirem. O dalším postupu nyní rozhodnou rodiče školáků.

Procházka oponuje, že je soudním znalcem v oboru chemie. "Specializaci mám na průmyslovou toxikologii," řekl.

Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar, prorektorka pro vědu a výzkum Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Jana Kukutschová, ředitel Zdravotního ústavu v Ostravě Eduard Ježo a Bohumil Kotlík ze Státního zdravotního ústavu nedávno upozornili, že ve školách by se pro ošetření povrchů nástřik nanočásticemi oxidu titaničitého neměl používat.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto drbna.cz

Štítky koronavirus, školy, nanonástřiky, protesty, petice, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.