čtvrtek 13. května 2021 Servác

V Olomouckém kraji se dnes otevřou další památky. Zatím jen venkovní část

V Olomouckém kraji se postupně otevírají venkovní prostory dalších památek. Po hradě Helfštýně na Přerovsku mohou lidé ode dneška zavítat také na nádvoří zámku Úsov na Šumpersku, otevřeno bude i nádvoří Pavlínina dvora v Šumperku. Zpřístupněn je už například zámecký park v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku nebo nádvoří hradu Bouzova.

Podle ředitelky Vlastivědného muzea v Šumperku Marie Gronychové bude na nádvoří zámku Úsov i na Pavlínině dvoře přichystán program.

"Pavlínin dvůr jsme zařídili jako vytažené Muzejíčko do venkovních prostor, budou tam atrakce určené pro děti, zastřešili jsme je stany. Na Úsově jsme připraveni s krátkým výkladem provést omezený počet lidí po nádvořích. Rozhodli jsme se otevřít alespoň tyto prostory, aby na nás lidé nezapomněli. Doufejme, že od příštího týdne už nás otevřou," řekla ředitelka muzea.

Ode včerejška je zpřístupněno také první nádvoří hradu Bouzova. "Další možností pro návštěvníky je prohlídka Hradním příkopem, která nabízí netradiční pohled na hrad. Prohlídka vede téměř po celém obvodu hradu a absolvovat ji mohou i pejsci na vodítku s doprovodem. Otevřeno od pondělí do neděle," informovala mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu Dagmar Šnajdarová.

Již otevřené prostory památek se setkávají s vysokým zájmem návštěvníků. Několik set lidí zamířilo uplynulý víkend do zámeckého parku v Čechách pod Kosířem na Prostějovsku, kde správa zámku přichystala během filipojakubské noci pro návštěvníky tematickou pátrací hru.

"Děláme akce, kde se lidé nesdružují, chceme dávat o sobě nějak vědět. Lidé jsou po nich evidentně hladoví, má to velký úspěch," řekl kastelán Roman Váňa. První víkend po půlroční pauze má za sebou hrad Helfštýn na Přerovsku, podle mluvčí hradu Evy Lehnertové sem zavítalo 736 lidí.

Muzea a galerie zatím na otevření čekají

Ostatní památky, ale i muzea či galerie se na otevření teprve chystají, epidemická situace zatím jejich otevření neumožňuje. "V Olomouckém kraji zatím bohužel čísla příliš příznivá nejsou. Proto se otevření Muzea a galerie v Prostějově, hvězdárny a Červeného domku Petra Bezruče v Kostelci na Hané nejméně o týden posune," uvedl statutární zástupce Muzea a galerie v Prostějově Václav Horák.

Muzeum se po otevření chystá návštěvníkům nabídnout novou autorskou výstavu nazvanou Flóra a fauna z našich depozitářů. V galerii Špalíček si příchozí mohou do konce května prohlédnout prodlouženou dvojvýstavu s názvem: Jak chtěl změnit svět a J. A. Komenský v umění. V červnu by výstavní prostory měly hostit fotografa Jana Saudka, po téměř roční přestávce se chystá také otevření kavárny.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Státní hrad Bouzov

Štítky památky, otevření, koronavirus, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.