sobota 19. června 2021 Leoš

Jeseník chce rozjet projekt dostupného družstevního bydlení pro mladé lidi

Město Jeseník chce pomoci mladým rodinám s dětmi a hodlá rozjet projekt dostupného družstevního bydlení. Pozemky naproti okresnímu soudu nabídne družstvu, které si zde samo vybuduje byty. Město věří, že budou levnější. Pilotní projekt zahrnuje zhruba padesátku bytů.

"Aktuálně zpracováváme podklady pro výběrového řízení na právní služby související s výběrem partnera projektu. Pro výstavbu jsou určeny pozemky naproti Okresnímu soudu v Jeseníku. Přesný počet bytů není stanoven, vyplyne z architektonické studie. Aktuálně máme zpracovánu základní ekonomickou variantu na padesát bytů," popsal místostarosta Jeseníku Tomáš Vlazlo.

Stejně jako jinde zemi rovněž v Jeseníku ceny bytů a pozemků v posledních měsících raketově rostou. Mladší rodiny často nedosáhnou na hypotéku, vlastní bydlení je tak pro ně nedostupné. 

Projekt dostupného družstevního bydlení spočívá v tom, že město neprodá pozemek developerovi, ale na městských pozemcích postaví družstevní byty stavební bytové družstvo, které město vybere. Podle Vlazla může družstvo dosáhnout nižší ceny. Podmínky členství v družstvu chce město nastavit tak, aby zvýhodňovaly například mladší rodiny s dětmi bez vlastní nemovitosti. 

„V Jeseníku se potýkáme s problémem jako v dalších městech. Byty zde skupují lidé, kteří v Jeseníku nebydlí. To potom ztěžuje hledání bydlení rodilým obyvatelům, kteří vlastní byt ještě nemají. Naším záměrem je udržet si tyto rodiny v našem regionu,“ dodal Vlazlo.

Pozemek může celý projekt zkomplikovat

Výhodou může být také vyjednávání o úvěru. Družstvo by se podle místostarosty mohlo dostat na lepší úrokové sazby než jednotlivec, který žádá o hypotéku. 

Pionýrský projekt již vzbudil diskuse na sociálních sítích. "Myšlenka dobrá, ale popisované řešení kulhá. Už mnohokrát se ukázalo, že obce neumí přemýšlet ani na pět let dopředu, natož na jednu generaci. Pozemek může celou věc velmi zkomplikovat. I role města v selekci potenciálních družstevníků si zakládá na problémy. Tahle věc potřebuje důkladnou studii všech aspektů a širokou politickou shodu," argumentoval například správce bytových domů Jan Rakovský z Olomouce.

Místostarosta Jeseníku namítá, že podmínky pečlivě nastaví pracovní skupina při zastupitelstvu města. „Pevně doufáme, že podmínky nastavíme tak, aby bylo bydlení v Jeseníku atraktivní,” doufá Vlazlo.

Pacientům na Jesenicku by již brzy mohla výrazně pomoci telemedicína

Pacientům na Jesenicku, kde je nedostatek zejména odborných lékařů, by v budoucnu mohla pomoci telemedicína. S experty by se lidé mohli spojit přes videokonference a nemuseli by cestovat na specializovaná pracoviště například do Fakultní nemocnice...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto brno.cz

Štítky byty, výstavba, družstvo, dostupné bydlení, Jeseník

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.