čtvrtek 29. července 2021 Marta

Arcidiecézní charita Olomouc dnes otevře kapli Božího milosrdenství

V rámci Noci kostelů budou mít dnes všichni zájemci možnost navštívit kapli Božího milosrdenství v prostorách Arcidiecézní charity Olomouc v Křížkovského ulici. K vidění bude například plastika Panny Marie z bronzu a skla. Kaple Božího milosrdenství bude otevřena od 18 do 23 hodin.

"V moderním prostoru kaple, která byla dokončena v roce 1999, návštěvníci objeví nejrůznější symboly. Skleněné vitráže připomínající cestu ke světlu, plastiku Panny Marie z bronzu a skla, Křížovou cestu ze 14 malých křížů, žulový oltář a další zajímavé artefakty," uvedla Dagmar Jurčíková z Arcidiecézní charity Olomouc.

Součástí výzdoby kaple bývá také fotografie s námětem charitní služby, která se každý rok mění. Letos bude k vidění snímek připomínající významná výročí osobností, které ovlivnily vznik a vývoj charitního díla na Moravě. Letos uplyne 1100 let od mučednické smrti sv. Ludmily, která je patronkou Charity a její jméno nesly farní Charity a ústavy Charity na Moravě.

Dalším letošním jubilantem je Cyril Antonín Stojan, který se před 100 lety zasadil o vznik Charity na Moravě. Letos je 170 let od jeho narození a 100 let od zvolení olomouckým arcibiskupem.

Arcidiecézní charita se kromě toho podílela také na přípravě výstavy o Stojanovi, počátcích Charity na Moravě a připomenutí významných událostí Charity v průběhu minulých 100 let v katedrále sv. Václava v Olomouci.

"Slavnostní zahájení výstavy proběhne v rámci začátku noci kostelů v pátek 28. května 2021 od 18 hodin. Expozice bude k vidění v kryptě katedrály do konce července letošního roku," dodala Jurčíková.

Historické dokumenty a fotografie pro výstavu připravilo Arcibiskupství olomoucké s pomocí Poutního domu Stojanov na Velehradě a olomoucké pobočky Zemského archivu v Opavě. Historické zdravotnické a ošetřovatelské pomůcky zapůjčila Střední zdravotnická škola a Vyšší odborná škola zdravotnická Emanuela Pöttinga Olomouc a Konvent sester alžbětinek v Jablunkově.

Hodnocení článku je 90 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ACHO

Štítky Arcidiecézní charita, kaple Božího milosrdenství, Noc kostelů, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.