neděle 13. června 2021 Antonín

Alej třešňovku v Holickém lese na okraji Olomouce čeká obnova

Olomoucká radnice hodlá obnovit třešňovou alej v Holickém lese, které místní lidé neřeknou jinak než třešňovka. Na rozvoji přírodní plochy v okrajové čtvrti Olomouce se podíleli dobrovolníci ze spolku Holický les. V budoucnu zde magistrát plánuje také dětské hřiště s venkovní workoutovou posilovnou a cyklostezku.

„Holický les je naše oblíbená zelená oáza. Stromy se zelenají, rozkvetlé louky jsou plné kopretin a nadšení lidí, kteří sem chodí na procházky, stále trvá. Pro děti bychom nyní rádi umístili do prostoru hřiště a pro další návštěvníky drobný mobiliář,“ svěřila se předsedkyně spolku Holický les Ivana Kalodová

Přírodní lokalitu si oblíbili zejména obyvatelé přilehlé průmyslové čtvrti, na procházky sem ovšem chodí lidé z celé Olomouce. Vedení radnice nyní přemýšlí o tom, že by u stávajícího odpočívadla zřídilo dětské hřiště s venkovní workoutovou posilovnou. Součástí lesoparku bude i stezka pro bruslaře a cyklisty v místech, kde dnes již rostou stromy. Její trasa je součástí projektu.

Primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO) slíbil, že město se bude snažit obnovit také bývalou třešňovou alej. „I když jí místní lidé ze zvyku pořád říkají třešňovka, z aleje dnes zbývá už jen pár starých dožívajících stromů. Shodli jsme se na tom, že stojí za to alej obnovit,“ sdělil Žbánek. Na pořízení nových ovocných stromů by město mohlo získat dotaci.

„Holický les je úctyhodným výsledkem mnohaleté práce Spolku pro Holický les. Ten ukazuje, že když vynaložíte námahu a energii, dá se splnit sen, který se původně zdá jako bláznovství,“ dodal primátor.

V Chomoutově si děti mohou vyzkoušet tajemný labyrint v trávě

Labyrint v trávě si nyní mohou vyzkoušet děti v Chomoutově v Olomouci. Má průměr asi dvacet metrů a tvar spirály. V jejím středu děti najdou dřevěnou sochu komára. Atrakci vytvořil místní spolek Los Vesinos po dohodě s odborem zeleně na...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Olomouc

Štítky Holický les, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.