čtvrtek 29. července 2021 Marta

V Penčicích u Přerova se zahnízdil ohrožený chřástal. Lidi budil ze spaní

V Penčicích u Přerova se k překvapení ornitologů usadil silně ohrožený chřástal polní. Vybral si lokalitu na louce, zcela nezvykle u zastavěné části obce. Chřástal na sebe upozornil tím, že dva týdny nenechal obyvatele Penčic spát. Především za soumraku a v noci totiž vydával opakující se pronikavý zvuk.

Obyvatelé části Penčic se zpočátku domnívali, že jde o výkonnou plašičku, nebo zvuk žab z nedaleké tůně, podobný zvuk však nikdy předtím neslyšeli. Nakonec ho odhalili ornitologové z Moravského ornitologického spolku, kterým lidé poslali pořízenou nahrávku.

"Z nahrávky bylo ornitologům ihned jasné, že noční klid v obci ruší chřástal polní. To bylo překvapení i pro ornitology. Protože tento silně ohrožený druh chřástala se na Přerovsku nevyskytuje," uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Podle ornitologů má tento pták, který je menší než koroptev, nejbližší hnízdiště na vlhkých loukách ve vojenském prostoru Libavá a na horských loukách v Jeseníkách nebo v Hostýnských vrších. Navíc jde o druh, který ubývá i tam.

"Hlas chřástala polního je velmi výrazný. Jde o stále se opakující drsné, mechanické a ostře skřehotavé "érp-érp", pronášené jednou za sekundu, ale stále opakované i několik hodin s krátkými přestávkami," doplnil Šafránek.

Proč se chřástal polní usadil právě v Penčicích, je pro ornitology záhadou. Podle nich jde pravděpodobně o samce, který hledal vhodné hnízdiště a zdejší louka se mu zalíbila i přesto, že se nachází v obci.

V posledních dnech noční skřehotání ustalo, je tak možné, že se chřástalovi podařilo najít samičku a zahnízdit. Obyvatelé obce chřástalovi ponechali pro jeho hnízdění rozsáhlý neposečený ostrov.

Chřástal polní patří v Evropě k silně ubývajícím druhům. Je ohrožován zejména vyžínáním lučních porostů. Hnízdí přímo na zemi, samci samice záhy opouštějí a hledají následně další partnerky, někdy i značně daleko od místa prvního hnízdění.

Ornitologové získají pískovnu Malá Lipová, kde hnízdí vzácné vlhy pestré

Ornitologové získají na Přerovsku do svého vlastnictví ptačí rezervaci, která je domovem kolonie vlh pestrých. Jde o pískovnu Malá Lipová, kterou dosud vlastnil Přerov. V rezervaci chtějí odborníci vytvořit ptačí pozorovatelnu, fotografický úkryt...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Dušan Boucný/Birdphoto.cz

Štítky chřástal, hnízdo, ornitolog, ptáci, Penčice, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.