čtvrtek 29. července 2021 Marta

Přerov vzpomíná na masakr na Švédských šancích. Ke sbírce na zvony smíření se připojili i potomci obětí

Přerov si dnes připomíná oběti masakru z roku 1945 na Švédských šancích. Potomci obětí se připojili ke sbírce na tři nové zvony do kostela sv. Vavřince v Přerově. Zvony smíření uctí oběti tohoto masakru, který se koncem druhé světové války odehrál nedaleko Přerova.

Na jednom ze zvonů mají být odlita jména zavražděných dětí. Na zvony přispívají lidé prostřednictvím transparentního účtu, dosud se na něm sešlo čtvrt milionu korun. Celkově je potřeba vybrat tři miliony korun.

"Ihned po vyhlášení sbírky se nám začali ozývat potomci obětí ze Švédských šancí. Protože řada z nich žije na Slovensku a v Německu, byl zřízen i sbírkový účet v eurech, aby mohli snáz přispět ze zahraničí, s některými z nich se nyní setkáme i osobně na sobotním pietním aktu k příležitosti výročí masakru," uvedl místopředseda spolku Přerovské zvony smíření Petr Mlčoch.

Jména 74 dětí zavražděných v noci z 18. na 19. června 1945 na Švédských šancích mají být odlita na největším z nových zvonů.

"Největší zvon má mít přibližně 1800 kilogramů a jmenovat se bude Jan Pavel. Jméno bylo zvoleno podle jedenáctiměsíčního chlapce, který byl jednou z nejmladších obětí masakru. Zároveň ale odkazuje i k papeži Janu Pavlu II., který často mluvil právě o smíření," podotkl další místopředseda spolku a přerovský primátor Petr Měřínský (ANO).

Další dva zvony mají mít 600 a 400 kilogramů. "Ten větší bude mít jméno Marie, podle nedalekého poutního místa na Hostýně. Je symbolické, že z jediného funkčního okna na věži kostela sv. Vavřince není kvůli okolním vysokým budovám příliš dobrý výhled, jde odtud ale vidět právě místo masakru na nedalekých Švédských šancích a také na baziliku na Hostýně," uvedl předseda spolku a děkan Josef Rosenberg.

Šlo o jeden z nejhorších případů msty po válce

Menší zvon ponese jméno František, odkazovat bude ke svatému Františkovi z Assisi i současnému papeži Františkovi, jejichž společným tématem je úcta k přírodě a také smíření.

Nové zvony mají připomenout nejen jeden z nejhorších případů msty na německy mluvícím obyvatelstvu v poválečném Československu, během kterého bylo bylo na nedalekých Švédských šancích v červnu 1945 zabito 267 lidí, ale i doplnit chybějící místa ve věži kostela sv. Vavřince.

Zvony tam chybějí od března roku 1942, kdy byly odebrány pro válečné účely a jejich místa zůstala prázdná. V roce 1956 se podařilo Přerovu získat jeden zvon pocházející ze zrušeného kostela sv. Anny ve Staré vodě na Libavé. Zástupci spolku by chtěli vrátit zvony na věž do konce března příštího roku, k 80. výročí jejich sejmutí v roce 1942. Bližší informace o sbírce jsou na webu.

V Přerově začala sbírka na nové zvony smíření do kostela sv. Vavřince

Spolek Přerovské zvony smíření zahájil sbírku na nové zvony do kostela sv. Vavřince v Přerově. Cílem je obnovit zvony ve věži kostela, ale také připomenout památku obětí masakru na Švédských šancích. Na jednom ze zvonů budou odlita jména dětí...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Přerov, FB Petr Měřínský

Štítky masakr, Švédské šance, druhá světová válka, Němci, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.