úterý 30. listopadu 2021 Ondřej

Podvodník využil neštěstí na jižní Moravě. U veřejné sbírky charity zfalšoval QR kód. Policie ho již dopadla

, aktualizováno 27. června 2021, 15:46

Otřesný případ se objevil v souvislosti se čtvrtečním neštěstím v jihomoravských obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, jež postihly ničivé bouřky a tornádo. Přírodní katastrofu využil podvodník, který šíří falešný QR kód u finanční sbírky pořádanou Diecézní charitou Brno na pomoc zasaženým lokalitám. Na případ upozornil Jihomoravský kraj. Podvodníka dnes chytla policie.

Číslo sbírkového účtu Diecézní charity Brno je 4211325188/6800. Lidé mohou zasílat i dárcovské SMS na číslo: 87 777, a to ve tvaru DMS DCHB 30, 60 či 90.

Kraj veřejnost vyzývá, aby si všichni dárci před platbou vždy pečlivě ověřili a zkontrolovali platební údaje. V ideálním případě by zájemci měli přispívat platbou přes číslo účtu. 

Pokud chcete přispět k finanční sbírce, posílejte peníze raději přes číslo účtu než přes QR kód. Zadané údaje navíc vždy pečlivě ověřte a zkontrolujte. Objevili se podvodníci, kteří dobré vůle ostatních bohužel zneužívají,“ uvedla Alena Knotková z tiskového odboru Jihomoravského kraje.

„Dnes ráno byla zadržena osoba, která má spojitost s falešným QR kódem u sbírky Diecézní charity Brno. V souvislosti s tímto kódem nebyla zneužita žádná finanční hotovost. Motivaci a okolnosti tohoto konání vyšetřujeme,“ řekl po jednání krizového štábu ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil.Falešný QR kód, který se objevil v souvislosti s peněžitou sbírkou Diecézní charity Brno

Příjmová střediska materiální pomoci

Kraj znovu apeloval na to, aby lidé, kteří chtějí darovat materiální pomoc, nejezdili do zasažených obcí. „Krizový štáb zřídil dvě příjmová střediska materiální pomoci, kam mohou tyto věci přímo dovézt – RENA HALL, Národních hrdinů 20a (bývalá tržnice), Břeclav nebo benzínka OMV, Velkomoravská, Hodonín,“ sdělila Knotková.

Demolice příští týden

Po jednání krizového štábu statici rozhodli, že bude nutné minimálně šedesát domů srovnat se zemí. Podle Jany Urbancové ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR začne demolice nejdříve v první polovině příštího týdne. 

Vlna solidarity s jihem Moravy postiženým katastrofální přírodní pohromou se zvedla v Olomouckém kraji. Města, obce a obyvatelé regionu pořádají sbírky, záchranáři posílají na jih své lidi a o pomoci jedná například také hejtmanství.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jitka Koudelková

Štítky podvod, sbírka, Charita, jižní Morava, neštěstí, tornádo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.