pondělí 4. července 2022 Prokop

Prostějovské muzeum má novou ředitelku. Funkce se ujala etnografka Hrbáčková

Prostějovské muzeum má nové vedení. Ředitelkou se stala Veronika Hrbáčková, která přichází z Vlastivědného muzea v Olomouci, kde jako kurátorka mimo jiné spravovala fond Etnografie. Hrbáčková zvítězila ve výběrovém řízení.

Výběrové řízení se konalo koncem dubna, radní Olomouckého kraje etnografku Veroniku Hrbáčkovou jmenovali do funkce v květnu. Ředitelkou se stala od července.

„Podařilo se nám uskutečnit výběrové řízení s mimořádnou konkurencí. Paní Hrbáčková mezi uchazeči zazářila nejen odbornou erudicí, ale také jako člověk dobře znalý muzejního provozu. Věřím, že přináší silnou vizi, která prostějovské muzeum posune vpřed,“ uvedl radní pro kulturu Olomouckého kraje Jan Žůrek (Spojenci - KpOK).

Jako prostějovská rodačka má Hrbáčková k městu vřelý vztah. Chce, aby se muzeum stalo značkou i na celostátní úrovni. „Instituce jako jsou muzea a galerie stojí na odborných pracovnících a já věřím, že s týmem nadšených, motivovaných a odborně zdatných kolegů se to podaří. Jsem optimista a těším se také na dialog. Je důležité naslouchat druhým,“ řekla Hrbáčková.

Prostějovské muzeum prošlo v posledních letech neúspěšným obdobím. Od roku 2018 vedla instituci Soňa Provazová, kterou v únoru letošního roku radní kraje odvolali. Předtím museli odvolat i předchozího ředitele. 

Muzeum spravuje galerii Špalíček, prostějovskou hvězdárnu a památník Petra Bezruče v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Pracuje v něm okolo třiceti zaměstnanců.

Kdo je Veronika Hrbáčkové
- narodila se v Prostějově, kde vystudovala tamní Gymnázium Jiřího Wolkera
- na Filozofické fakultě Masarykově univerzity v Brně vystudovala obor historie – etnografie
- v roce 1993 nastoupila na Památkový ústav v Olomouci, kde na oddělení specialistů zastávala funkci odborníka na lidovou architekturu, podílela se na programech pro veřejnost ve skanzenu v Příkazech
- v roce 2002 nastoupila do Vlastivědného muzea v Olomouci, kde se stala kurátorkou jednoho ze stěžejních fondů, Etnografie. Je autorkou stálých expozic Od kolébky do hrobu z roku 2013 a Hanácké obr Josef Drásal z roku 2015, stojí i za veřejnou sbírkou Oblečme obra Drásala
- od roku 2018 působí jako externí vyučující na katedře výtvarné výchovy Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, je pravidelným přednášejícím ve Vlastivědném muzeu v Olomouci pro studenty Univerzity třetího věku i pro Vlastivědnou společnost muzejní v Olomouci
- od roku 2014 zastávala funkci předsedkyně základní odborové organizace VMO
Muzeum a galerie Prostějov zve na kreativní odpoledne v pravěku

Nakreslit dinosaura, mamuta nebo jiného pravěkého tvora, budou mít příležitost malí i velcí návštěvníci Muzea a galerie v Prostějově. U příležitosti výstavy Cesty do pravěku aneb ve stopách Zdeňka Buriana, se 19. ledna chystá kreativní odpoledne.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Muzeum a galerie Prostějov

Štítky muzeum, ředitelka, Veronika Hrbáčková, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.