neděle 26. září 2021 Andrea

Do Jeseníků se vrátila kamenná vyhlídka. Majestátní Dalimilova rozhledna stojí na hoře Větrov

Po téměř padesáti letech se do Jeseníků vrací kamenná rozhledna, která bude připomínat původní rozhlednu ze Sněžníku, symbol nejvyšších moravskoslezských hor. Dalimilova rozhledna je její věrnou replikou. Otevře se v pátek na hoře Větrov v areálu Paprsek.

„Původní rozhlednu si nepamatuji, narodil jsem se pár dní po jejím stržení, ale jsem si jist, že všichni, kteří pocházíme z Jeseníků nebo zde žijeme, o původní rozhledně víme, ať už z vyprávění či starých pohlednic. Všichni cítíme, že k tomuto kraji stále patří. Naše rodina zde žila již před válkou, chtěli jsme našemu regionu tento její historický symbol vrátit,“ vysvětlil hlavní sponzor nové stavby Dalimil Mika.

Původní plány rozhledny ze Sněžníku se nedochovaly, našly se pouze náčrtky, ze kterých se daly vyčíst akorát hlavní rozměry a část vnitřního uspořádání. Dalimilova rozhledna má proto zcela novou projektovou dokumentace.

“Rozhledna je komplikované stavební dílo. Nové technologie a materiály nám stavbu usnadnily, ale řemeslo a ruční práce jsou stále stejné. Řemeslo je řemeslo a tím také zůstane,“ poznamenal generální projektant rozhledny Jiří Tomeček.

Většina lidí, kteří se na stavbě podíleli, pochází z Jeseníků. Původní rozhledna byla zbourána v 70. letech minulého století. Protože vrchol Kralického Sněžníku leží na území Polska, volba pro umístění nové rozhledny padla na kopec Větrov.

Rozhlednu vysvětí farář Římskokatolické farnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem Piotr Grzybek„Rodina nejsou jen příbuzní, protože pocit být někde doma je dán také sounáležitostí s místem, krajem, jeho lidmi a tradicemi. Úcta k tradici a symbolům kraje, to jsou stavební kameny naší sounáležitosti,“ je přesvědčen. 

Slavnostní otevření Dalimilovy rozhledny
U příležitosti 122. výročí otevření původní rozhledny ze Sněžníku
Hora Větrov v horském areálu Paprsek
pátek 9. 7. 2021 od 11:00 do 15:30 hodin
11:00 Slavnostní zahájení, vysvěcení rozhledny P.ICLic. ThLic. Mgr. Et Mgr. Piotrem Grzybekem, farářem Římskokatolické farnosti ve Starém městě pod Sněžníkem
12:00 Robert Křesťan & Druhá tráva
13:30 Malina Brothers
15:30 Olga Lounová
Vstup zdarma
Parkování: parkovací plochy pod chatou Vindoška
Více informací na webu

Jeseníky letos nabídnou nové atrakce. Na Paprsku se v červenci otevře Dalimilova rozhledna

Nové atrakce v podobě stezek pro horská kola, moderní lanovky či monumentální rozhledny nabídnou v letní sezoně turistům horská střediska v Jeseníkách. Provozovatelé po zimní pauze způsobené pandemií koronaviru soustředí síly na přípravu svých...

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto dalimilovarozhledna.cz

Štítky Dalimilova rozhledna, otevření, Paprsek, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.