pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Profesionální hasiči dostali týlové kontejnery. Vytvoří jim zázemí při lesních požárech či povodních

Důležitou podporu pro případ dlouhotrvajících zásahů získali profesionální hasiči z Olomouckého kraje. Centrální stanice v Olomouci, Prostějově, Přerově a Šumperku mají nově k dispozici týlové kontejnery, které při mimořádných událostech pomohou nejen hasičům utvořit potřebné zázemí.

Čtyři nové kusy zásahové techniky věnoval hasičskému sboru Olomoucký kraj, náklady na pořízení kontejnerů činily třináct milionů korun.

„Velice si vážím vzájemné nadstandardní spolupráce a doufám, že bude pokračovat i nadále. Nově pořízená technika bude v rukou hasičů sloužit na území celého Olomouckého kraje,“ prohlásil ředitel HZS Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Nové vybavení hasiči využijí například u rozsáhlých lesních požárů, povodní a dalších přírodních katastrof. Kontejnery jsou vytápěné a klimatizované, poskytují prostor pro zasedání štábu velitele zásahu a také pro odpočinek, hygienu i stravování. „Hasičům a velitelům kontejnery umožní vytvořit zázemí s odpovídajícími technickými a hygienickými podmínkami pro náročný zásah,“ podotkla mluvčí krajských hasičů Lucie Balážová.

Hasiči ukončují po patnácti dnech odřad na jižní Moravě. Odpracovali stovky hodin

Profesionální i dobrovolní hasiči z Olomouckého kraje, kteří 25. června vyrazili na jižní Moravu pomáhat obyvatelům v obcích zasažených tornádem, se po stovkách odpracovaných hodin vrací na své základny. Celkově strávili okolí Hodonína 15 dní.

Týlové kontejnery mají vlastní třífázovou elektrocentrálu i zásobu vody a mohou se vysunutím bočního modulu rozšířit o dalších osm metrů čtverečních podlahové plochy.

„Hasiči mnohdy zasahují u dlouhotrvajících mimořádných událostí. Týlové kontejnery mohou posloužit také jako zázemí pro zdravotnické týmy i k odběru biologického materiálu,“ uvedl další možnost využití této techniky hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Dobrovolní hasiči převzali klíče od cisternových stříkaček

Vylepšení vozového parku se dočkali ve stejný den také dobrovolní hasiči z Jívové a Dlouhomilova. Na olomoucké stanici si při slavnostním předávání převzali cisternové stříkačky, které už nebudou využívat profesionální jednotky. Zásahová vozidla CAS 24 a CAS 30, jejichž základem je nákladní automobil Tatra 815, pomohou při událostech na Olomoucku a Šumpersku.

„Máme téměř čtyřicet let starou cisternovou stříkačku. Novější vozidlo přispěje ke zvýšení akceschopnosti naší jednotky a zkrátí dobu příjezdu na místo zásahu. Bude proto velkým přínosem,“ ocenil dar od profesionálních hasičů starosta Jívové Jan Pewner.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Štítky Hasiči, HZS, technika, Olomoucký kraj, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.