čtvrtek 29. července 2021 Marta

Silný déšť zvedl říčku Bělou na Jesenicku na třetí stupeň. Zaplavila silnici, autobus a ohrožovala kostel

, aktualizováno 18. července 2021, 17:34

Na více než padesáti místech dnes zasahovali kvůli silným dešťům hasiči v okolí Jeseníku a Bělé pod Pradědem. Říčka Bělá ráno překročila třetí povodňový stupeň, v Jeseníku u Zámeckého náměstí ohrožovala kostel a muzeum a zaplavila silnici v Bělé pod Pradědem, která na řadě míst není průjezdná. Hasiči pomáhali také zaplavenému autobusu. Před polednem začala voda kulminovat a přestalo pršet.

Hasiči od rána zasahují v souvislosti se silnými srážkami v okolí Lipové-lázní, Jeseníku, Bělé pod Pradědem a především v místní části Domašov.

"Čistíme zde ucpaný propustek. Silnice je kvůli němu částečně zaplavená vodou a obtížně průjezdná. Na ohrožená místa také instalujeme pytle s pískem. Čerpáme rovněž vodu ze zatopených garáží a sklepů," potvrdila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

FOTOGALERIE: Silný déšť na Jesenicku

neděle, 18. července 2021, 15:13

Silný déšť na Jesenicku
Silný déšť na Jesenicku

Říčka Bělá překročila třetí povodňový stupeň. Její aktuální stav je možné sledovat na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu

Od rána hasiči podle mluvčí zasahovali už celkem u třiceti událostí. Silné přeháňky a bouřky by dnes později odpoledne měly podle předpovědi meteorologů postupně od severozápadu ustávat.

"Aktuálně zasahujeme v Jeseníku u Zámeckého náměstí, kde voda ohrožuje kostel, muzeum a jejich okolí. Řešíme také autobus, který uvázl v Domašově kvůli zatopené silnici a nemůže projet. Evakuovali jsme dva cestující," uvedla kolem poledne mluvčí hasičů.

Upozornila, že cesta z Jeseníku na Bělou pod Pradědem není bezpečná, protože části silnice jsou pod vodou.

"Do Jeseníku nyní míří nákladní vozy s pytli s pískem ze stanice Šumperk a Olomouc. Na stanici v Jeseníku byla vytvořena operační skupina, která řeší a koordinuje zásahovou činnost v terénu," dodala mluvčí.

Kolem poledne se situace začala uklidňovat, přestalo pršet a hladina Bělé klesá. Nejvíce zasažené obce jsou Bělá pod Pradědem a Jeseník, kde se voda dostala do desítek objektů.

"Jakmile opadne, začneme s odčerpáváním tam, kde to bude možné. V terénu máme 10 profesionálních a dobrovolných jednotek a zhruba 60 hasičů. Tam, kde bude potřeba, využijeme těžkou techniku, abychom upravili koryto řeky," shrnula mluvčí hasičů.

Celkově na Jesenicku zasahovalo u 56 událostí 14 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Na likvidačních pracích se podílelo přes 70 hasičů. Kromě toho hasiči vyjížděli také například do Mikulovic či Loučné nad Desnou, kde čistili propustky a mosty. V Lipové-lázních čerpali vodu ze zatopeného sklepa.

Profesionální hasiči dostali týlové kontejnery. Vytvoří jim zázemí při lesních požárech či povodních

Důležitou podporu pro případ dlouhotrvajících zásahů získali profesionální hasiči z Olomouckého kraje. Centrální stanice v Olomouci, Prostějově, Přerově a Šumperku mají nově k dispozici týlové kontejnery, které při mimořádných událostech pomohou...

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor

Štítky déšť, povodeň, hasiči, Bělá, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.