čtvrtek 29. července 2021 Marta

Bývalý zámek Třemešek je po kompletní rekonstrukci za 70 milionů korun

Tři roky trvala a zhruba 70 milionů korun stála rozsáhlá rekonstrukce bývalého zámku Třemešek v Dolních Studénkách na Šumpersku. Objekt podle starosty obce Radima Sršně doslova vstal po kompletní opravě z popela, v červenci 2018 jej totiž poničil rozsáhlý požár. Zámek, který je v majetku obce, se otevřel po rekonstrukci dnes, své prostory poskytne komunitnímu a rodinnému centru či sociálnímu bydlení, řekl starosta Sršeň. Obec získala na přestavbu zámku 50 milionů korun z dotací z řady projektů financovanými zejména z Evropské unie.

"V rekonstruovaném objektu nakonec není pouze komunitní centrum, ale zároveň je zde i deset sociálních bytů, z nichž část bude využívána ženami z azylových domů s dětmi a v polovině z nich budou bydlet lidé s lehkým mentálním postižením, kteří zároveň budou pracovat dole v sociální kavárně. V objektu se nachází i sedm nájemních bytů, fungovat budou i jako startovací byty. Přestěhovalo se sem také největší mateřské centrum v regionu Vikýrek," uvedl starosta. Prostor zde našla i sociální pracovnice pro 16 obcí regionu.

Podle starosty tak nově zrekonstruované prostory bývalého zámku budou moci využívat všechny věkové kategorie - od seniory, přes postižené až po děti. Rekonstrukce objektu byla podle něj kompletní, týkala se střechy, fasády, rozvodů i vnitřních prostor. "Když před lety zchátralý zámek navštívili potomci posledních předválečných majitelů, jejichž malá dcera odjela posledním Wintonovým vlakem do Anglie, a zachránila si tak holý život, zastyděl jsem se, jak naše společnost mohla dopustit takovou devastaci tohoto historického skvostu. Vdechnout zámku nový život a udělat z něj po téměř sto letech opět centrum dění bylo od počátku naší hlavní motivací," doplnil starosta.

Dvoupatrový objekt je památkou renesanční architektury z roku 1587, který byl přestavěn v letech 1857 až 1863. Od 50. let 20. století fungoval objekt jako učňovský internát a od roku 2007 do června 2018 jako ubytovna pro sociálně slabé občany. Provozovateli skončil nájem na konci června 2018. Na začátku července téhož roku však zámek zasáhl požár, který způsobil škodu přes 2,5 milionu korun. Zámek získala obec od Olomouckého kraje v roce 2009 za symbolickou korunu s tím, že objekt zrekonstruuje pro sociální účely.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ČTK/Svoboda Jaroslav

Štítky ČR, památky, stavby, Šumpersko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.