středa 8. prosince 2021 Květoslava

Část radních chce změny v olomouckém krematoriu. Jsme dlouhodobě nespokojení, prohlásili

Hnutí spOLečně, které spoluovládá olomouckou radnici, požaduje změny v olomouckém krematoriu, s jehož činností je dlouhodobě nespokojené. Krematorium, které má v nájmu soukromá společnost, v poslední době čelí kritice kvůli chování personálu a přístupu k pozůstalým.

Olomoucké krematorium v současné době provozuje soukromá společnost na základě dlouhodobé nájemní smlouvy.

"S činností provozovatele jsme velmi nespokojeni. Smluvní vztah vnímáme jako zcela jednoznačně nevýhodný pro město. Opakovaně jsme hledali cesty, jak dobu nájemní smlouvy zkrátit. Pokud se ukáže, že to není možné, budeme v každém případě trvat na tom, aby se způsob provozování krematoria po uplynutí doby nájmu od základu změnil," prohlásil předseda hnutí spOLečně Robert Runták.

Olomoucká Drbna na začátku července upozornila na případ Miroslava Říhy z Grygova na Olomoucku. Poslední rozloučení s jeho otcem v prostorách olomouckého krematoria pro něho a pro další pozůstalé neznamenalo jen bolestnou ztrátu, ale i další otřes. Smutek prohloubilo nevhodné chování zřízenkyně a nepořádek uvnitř krematoria.

Pozůstalými otřáslo chování personálu olomouckého krematoria. Město slíbilo nápravu

Poslední rozloučení se svým otcem v prostorách olomouckého krematoria neznamenalo pro Miroslava Říhu z Grygova na Olomoucku a pro další pozůstalé jen bolestnou ztrátu, ale i další otřes. Smutek prohloubilo nevhodné chování zřízenkyně a nepořádek...

Hnutí spOLečně bude prosazovat, aby krematorium provozovalo město nebo některá z městských firem. "Na stávajícího provozovatele alespoň vyvineme takový tlak, aby důsledně plnil své povinnosti, které mu z uzavřené smlouvy vyplývají. Ani to se v současné době neděje," dodal Runták.

Sám měl osobní zkušenost a z přístupu zaměstnanců byl zklamán až konsternován. "Podobné zkušenosti měla i řada mých známých," uvedl.

Kritika vzrostla hlavně v době epidemie, problémy byly také s ukládáním kytek nebo ozvučením obřadu. "Je to tam navíc strašné. Odporné prostory, čekací místnost pro rodinu hrůza a děs, záchody jako na fotbalovém hřišti a o výzdobě umělými květinami raději mlčím. Myslím, že kvítka jsou tam od mého dětství," komentovala situaci na sociálních sítích například Petra Mušková.

Město již připravuje nový model provozu krematoria

Náměstek primátora Olomouce Matouš Pelikán (KDU-ČSL) potvrdil, že město není s provozováním krematoria spokojené. "Pochybení stávajícího provozovatel nejsou ojedinělá, ale nejsou na ukončení smlouvy. My mu to vytýkáme a upozorňujeme ho na to," popsal náměstek.

Radnice už nicméně začala připravovat nový model provozu krematoria. Před pár dny byli radní například na pracovní cestě v Liberci, kde krematorium provozuje město. Rada zároveň vypsala výběrové řízení na nového ředitele olomouckýh hřbitovů, jedním z jeho úkolů bude připravit transformaci krematoria. 

"Až skončí nájemní smlouva se stávajícím provozovatelem, rýsuje se varianta, že krematorium bude přímo pod městem. Je to jeden z modelů," potvrdil náměstek Pelikán.

Smlouva je nyní uzavřena na dobu určitou, až vyprší její platnost, změní se na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou jeden rok. Pokud ji radnice okamžitě využije, vrátí se krematorium pod město na začátku roku 2024.

Moravská pohřební společnost kritiku odmítá

Olomoucké krematorium má nyní v pronájmu Moravská pohřební společnost. Její stanovisko k poslednímu vývoji a kritice není k dispozici, protože na dotaz nereagovala.  

V minulosti Moravská pohřební společnost uvedla, že ji kritika mrzí, ale odmítla ji. Nespokojenost podle společnosti pramenila ze špatně vedené komunikace, popřela ovšem, že by chování personálu bylo výrazně nepatřičné či přímo neslušné.   

Omezení vstupu a další opatření pramenily v době epidemie z vládních restrikcí. Moravská pohřební společnost zároveň odmítá, že by v krematoriu byl nepořádek. 

"Prostory čekárny pro pozůstalé včetně přilehlého sociálního vybavení jsou sice svým vzhledem možná zastaralé, ale stále plně funkční a pečlivě udržované," tvrdí Moravská pohřební společnost.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FB spOLečně

Štítky krematorium, spOLečně, magistrát, Moravská pohřební společnost, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.