neděle 26. září 2021 Andrea

Šéf prostějovského stavebního úřadu Košťál je kvůli solární elektrárně před soudem. Hrozí mu 12 let

Šéf Stavebního úřadu v Prostějově Jan Košťál stojí před soudem kvůli obžalobě z podvodů při povolování solární elektrárny ve Vřesovicích na Prostějovsku. Klíčovému úředníkovi prostějovského magistrátu hrozí až 12 let vězení. Vinu odmítá.

Jan Košťál je obžalovaný z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu kromě vězení hrozí také propadnutí majetku. V případu figurují celkem tři lidé a jedna soukromá společnost.

"Podle obžaloby doložili nepravdivé údaje, revizní zprávy a podklady pro zařízení fotovoltaické elektrárny, které dokládaly, že elektrické zařízení je možno provozovat v souladu s bezpečnostními požadavky a předpisy, ačkoli věděli, že tato skutečnost se nezakládá na pravdě a že fotovoltaická elektrárna není v nízkonapěťové části dokončena a schopna provozu," popsala podstatu případu mluvčí Krajského soudu v Brně Klára Belkovová.

Pro spuštění solárních elektráren byl klíčový rok 2010. Kdo termín nestihl, měl podstatně nižší výkupní ceny elektřiny. Dvě fotovaltaické elektrárny u Vřesovic na Prostějovsku tak podle obžaloby připravily energetické firmy a stát na zelených bonusech o desítky milionů korun.

U soudu Košťál hovořil asi 15 minut a prohlásil, že je nevinný. Hájil se tím, že v roce 2009 ještě nebyly k dispozici metodiky ministerstva, solární elektrárny byly novým fenoménem a nebylo jasné, jak se mají posuzovat.

Opozice v prostějovském zastupitelstvu požaduje okamžité odvolání Košťála z funkce.

Košťál kromě obžaloby čelí také kritice za některá minulá rozhodnutí stavebního úřadu. Primátor Prostějova František Jura (ANO) již dříve přiznal, že ho to netěší, a prohlásil, že pokud se prokáže porušení zákona, je připravený to v rámci kompetencí příslušných lidí řešit. 

Na konkrétní dotaz ohledně Košťálova soudního procesu však Jura nyní nereagoval.

Olomoucký soud potrestal v korupční kauze Vidkun bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece, vlivného podnikatele Ivana Kyselého a bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) podmíněnými tresty. Všem třem uložil i peněžité tresty,...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky stavební úřad, vedoucí, obžaloba, solární elektrárna, Košťál, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ladislava Blažkova

Ta slavná solární energie se pěkně prodražila,hlavně nám,co platí daně...,ne že je ekologická!!Jo,ti,co dostali echo do svých kámošů ve vládě si rychle pořídili dotované solární panely a byli za vodou!!Hnus,kam se tahle tzv.demokracie dostala..a tihle budou vykládat,jak jim jde o občana-jen a jen lži!!!

středa, 28. července 2021, 22:29

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.