neděle 26. září 2021 Andrea

Hrady v Olomouckém kraji zaplavili turisté. Návštěvnost se vrací k normálu

Správci památek v Olomouckém kraji si zatím pochvalují prázdninovou návštěvnost, kterou pomáhá zvyšovat příznivé počasí i vyšší počet lidí trávicích letní dovolenou v ČR. Například hrad Helfštýn na Přerovsku v červenci navštívilo zhruba 25 tisíc lidí.

"Oproti loňsku si můžeme návštěvnost pochvalovat. Počasí zatím přeje až zázračně a spousta našinců si letos asi nechala zajít chuť na dovolenou v zahraničí. To vše se promítá do denní návštěvnosti atakující ve všedních dnech často hranici tisíc osob. O víkendech jsou pak čísla ještě maličko vyšší," radoval se kastelán Helfštýna Jan Lauro.

Velké množství lidí na hrad podle něj přilákala helfštýnská pouť, noční prohlídky i festival vojenské historie. "Velkým tahákem vzbuzujícím zájem a zvědavost i lidí, kteří tu mockrát byli, je zpřístupněné torzo paláce s novým okruhem. Hlavně máme konečně opět otevřeno šest dní v týdnu," podotkl Lauro.

Pozitivně hodnotní letní návštěvnost také správa hradu ve Šternberku na Olomoucku. "Lze říct, že návštěvnost je srovnatelná s loňským rokem, i když zatím je zhruba o deset procent nižší. Ale je to velmi proměnlivé. Finančně jsme na tom lépe než v předchozím roce, protože se změnil i způsob počítání návštěvníků," řekla kastelánka Helena Gottwaldová.

Letošní sezóna se podle Gottwaldové vyznačuje tím, že se lidé o cíli svých výletů rozhodují na poslední chvíli a o předprodej vstupenek na chystané akce není tak velký zájem. 

"Například Cantervillské strašidlo s předprodejem 13 lístků navštívili 580 lidí," upozornila Gottwaldová, podle které se kulturní akce na šternberském hradě letos těšily dobré návštěvnosti.

Zájem je také o akvapark ve Velkých Losinách a zoo na Svatém Kopečku 

Termální park ve Velkých Losinách na Šumpersku navštívilo za dva měsíce od jeho znovuotevření více než 50 tisíc lidí.

"Od samého začátku platí pro provoz vládní restrikce, které omezují návštěvnost termálu a zakazují provozování většiny našich saun. V červnu bylo povoleno jenom 50 procent naší běžné kapacity, od července pak 75 procent. To samozřejmě negativně ovlivnilo návštěvnost termálu, stejně jako povinnost prokázat se testem, očkováním nebo potvrzením o prodělaném covidu," řekl jednatel Termálních Lázní Velké Losiny Martin Plachý

Tisíce lidí v červenci zamířily do zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce. "Návštěvnost je v těchto měsících vysoká, protože spousta lidí zůstává v České republice a vyhledává turistické cíle v jiných krajích, než v kterých žijí. Nejen víkendové, ale i pracovní dny jsou nyní z pohledu návštěvnosti velmi zajímavé. Po dlouhých měsících uzavření jsme za to velmi rádi," řekla mluvčí svatokopecké zoo Iveta Gronská.

Povinnost doložit bezinfekčnost vyprázdnila koupaliště v Olomouckém kraji

Přísné podmínky předkládání dokladů o bezinfekčnosti vyprázdnilo letos v létě v Olomouckém kraji koupaliště. Kromě nejmenších dětí do šesti let totiž pokladnami projdou pouze očkovaní, lidé s dokladem o prodělání nemoci nebo negativním výsledkem...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Termální park Velké Losiny, FB Státní hrad Šternberk, dnesnivylet.cz

Štítky rekreace, turistika, památky, návštěvnost, hrad, akvapark, zoo, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.