úterý 25. ledna 2022 Miloš

Lemuři z olomoucké zoo rostou jako z vody. Za tři měsíce už mají kilogram

Na téměř jeden kilogram ze 180 gramů přibrala od května mláďata lemura vari ze zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. Dvojčata se narodila na prvního máje, sameček a samička se podle chovatelů mají čile k světu. Olomoucká zoo chová lemury od roku 1990.

Správně zní pojmenování těchto roztomilých zvířat vari černobílý. "Obzvláště sameček má dobrodružnou povahu a rád se pouští do průzkumu všeho nového," potvrdila zooložka Jitka Vokurková.

Od roku 1990 se v olomoucké zoo narodilo 41 mláďat. Na rozdíl od většiny lemurů samice mláďata ukrývá v hnízdě, kde je prvních několik dnů hlídá, postupně je tam nechává samotná a chodí je v pravidelných intervalech kojit. Mezitím si shání potravu.

Zoo Olomouc je jednou z mála, kde se chov daří. Odchovaná mláďata obohatila chovy nejen v evropských zoologických zahradách, ale letos na jaře odcestovala jedna samice do Zoo Calgary v Kanadě.

Lemur vari obývá výhradně ostrov Madagaskar, kde žije v rodinných skupinách, kterým velí dominantní samice. Mezi jeho typické znaky patří dlouhý ocas, kterým udržuje rovnováhu při skocích. Pohybuje se převážně v korunách stromů a živí se zejména lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů.

Většině těchto poloopic však kvůli kácení deštných pralesů mizí domov před očima, a stávají se tak nejohroženější skupinou primátů na světě.

Staří Římané nazývali duchy zemřelých lemuros
První Francouzi, kteří na Madagaskaru přistáli a uslyšeli plačtivé hlasy, připomínající lidský nářek, dali jejím původcům právě toto jméno. Slovo lemur tedy znamená noční putující duch. Lemuři mívají problémy s termoregulací. Za chladného počasí se k sobě tisknou, aby se zahřáli.

Olomoucká zoo má další mládě lemura. Chová je už téměř deset let

Olomoucká zoologická zahrada se může pochlubit dalším mládětem lemura kata. Lemury chová zoo od roku 2012, předtím je měla krátce začátkem 90. let. Tato cizokrajná zvířata se v zoo pravidelně rozmnožují, narodilo se už 37 mláďat. Poslední přišlo...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky lemur, mládě, chov, zoo, Svatý Kopeček, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.