pondělí 25. října 2021 Beáta

Jedinečná atmosféra i souboj s vedrem. Zdravotníci ošetřili na půlmaratonu desítky běžců

S rozpálenou tratí olomouckého půlmaratonu se popasovaly v sobotu tisíce běžeckých nadšenců, záchranáři ale evidovali také výjezdy kvůli kolapsům z horka. Sanitky odvezly ze závodu osm lidí.

Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje poskytuje asistenci při každém ročníku půlmaratonu. Lékaři a zdravotníci byli i letos připraveni na trase závodu i v prostoru startu a cíle na Horním náměstí. „Ze statistik vyplývá, že jsme celkem ošetřili dvacet jedna lidí, z toho třináct běžců ve stanu přednemocniční neodkladné péče a dalších osm pak bylo odvezeno posádkami přímo z běžecké tratě. Jednalo se o kolapsové stavy způsobené horkem a fyzickým vypětím,“ informovala mluvčí krajské záchranky Lucie Mikisková.

K nejvážnějšímu problému vyjížděli záchranáři na třídu 17. listopadu, na zhruba třetí kilometr závodní tratě. „V jednom případě došlo k náhlé zástavě oběhu přímo při běhu. Na místo ihned směřovala posádka rychlé lékařské pomoci z ostré směny,“ komentovala Lucie Mikisková.

Jako první finišoval Stewart, Kamínková získala bronz

S náročnými klimatickými podmínkami bojovali také elitní běžci na čele závodu. Jeden z favoritů, Jiří Homoláč, odstoupil z vedoucí pozice na 17. kilometru. Z vítězství se pak radoval český atlet se skotskými kořeny Gerron Stewart. Trať jedenáctého ročníku olomouckého půlmaratonu zdolal v čase 1:09:39. Na druhém místě doběhl Petr Hošna (1:11:26) a na třetím Milan Janoušek (1:12:47).

Rekord závodu stanovil na hodnotu jedné hodiny a patnácti vteřin v roce 2018 Keňan Stephen Kiprop, na letošním pokračování však zahraniční běžci ze světové špičky chyběli. Podle organizátorů byla důvodem složitá logistika v období covidových opatření a karantén.

V ženském závodě protnula cílovou pásku jako první Hana Homolková (1:20:24). Druhé místo obsadila Markéta Gajdorusová (1:20:38) a jako třetí doběhla domácí běžkyně Petra Kamínková (1:22:53). Atletka žijící na Svatém Kopečku olomoucký závod dokončila už pojedenácté.

Do hlavního závodu po roční koronavirové odmlce vyrazilo z Horního náměstí 2 791 běžců, dalších 917 startujících se zapsalo do letošního pokračování rodinného běhu. V roce 2019 na půlmaratonskou trať vyrazilo 6300 nadšenců, kratší běh pak absolvovaly čtyři tisíce lidí.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto RunCzech, Zdravotnická záchranná služba Olomouckého kraje

Štítky Sport, běh, ZZS OK, záchranáři, zdraví, půlmaraton, Mattoni 1/2maraton Olomouc, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.