pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Jezdecká kasárna padla před pěti lety, areál je stále prázdný. Prostějované zde chtějí park

Před více než pěti lety nechalo město Prostějov přes protesty obyvatel a opozice zbořit historická Jezdecká kasárna poblíž centra. Lokalita je dodnes nevyužitá, anketa mezi Prostějovany ukázala, že se to lidem nelíbí a nejraději by zde chtěli park.

Do ankety o budoucnosti prázdného areálu Jezdeckých kasáren, kterou vypsalo město, se zapojilo celkem 1090 respondentů. 

"Cílem průzkumu bylo zmapovat názory obyvatel. Anketa se zaměřovala na stávající problémy a přání ohledně budoucnosti tohoto areálu," uvedla referentka komunikace na prostějovském magistrátu Anna Kajlíková.

Podle náměstka primátora Prostějova Jiřího Rozehnala (ANO) město uvažuje o založení nového centrálního parku obklopeného bytovou výstavbou a chce vypsat veřejnou architektonickou soutěž. "Výsledky ankety budou součástí podkladů pro účastníky soutěže," vysvětlil náměstek.

Jezdecká kasárna
Nechala je v roce 1891 v Prostějově postavit Dvorská vojenská stavební kancelář ve Vídni a sídlil v ní 6. jezdecký pluk. Jeho historii dodnes připomíná bojová zástava, kterou využívá při slavnostních příležitostech Pražský hrad. Kasárna se stala symbolem celé prostějovské čtvrti. Experti z Ústavu památkové péče na fakultě architektury ČVUT Praha před pěti lety potvrdili, že precizně postavená budova s vnitřními klenbami, která je charakteristickým fenoménem pozdní monarchie, je staticky v pořádku a vhodná k rekonstrukci.

Anketa potvrdila, že téměř 90 procent respondentů není spokojeno s tím, jak areál bývalých Jezdeckých kasáren už pět let vypadá. Vadí jim například nepořádek, špatné osvětlení a také to, že je areál prázdný. Anketa ukázala, že některým lidem stále vadí i to, že kasárna musela jít k zemi.

Lidem v centru chybí zeleň 

Většina by si zde přála park. Pro vytvoření klidové zóny je 68 procent respondentů, další by chtěli místo pro volný čas, pro kulturní a umělecké aktivity nebo pro sport.

"Z dotazníkového šetření vyplynulo, že velké části respondentů chybí v centru města zeleň. Dotazovaní si v místě nejvíce přejí výsadbu vzrostlých stromů, lavičky a odpadkové koše, vodní prvky, dětské hřiště a sportoviště," dodala Kajlíková. Téměř 40 procent lidí by uvítalo rozšíření sousední botanické zahrady.

Demolice kasáren byla uspěchaná

Opozice v prostějovském zastupitelstvu proti demolici Jezdeckých kasáren ostře protestovala, vznikla rovněž petice, kterou podepsaly stovky obyvatel. Experti uvedli, že budova je staticky v pořádku, opozice navrhovala například přestavbu na byty pro seniory s parkem okolo.

"Výsledek je důkazem toho, že tehdejší rozhodnutí bylo absolutně uspěchané. Město mělo akorát nějakou studii, kterou zdůvodňovalo bourání. Klidně tam mohl stát dům pro seniory, jak navrhoval architekt Zakopal. Současný stav je jednoznačná obžaloba toho, jakým způsobem se v Prostějově dělají rozhodnutí," prohlásil opoziční zastupitel Aleš Matyášek (Na rovinu!)

Šumperk doplatí úvěr za přestavbu kasáren, byty budou k prodeji

Šumperská radnice se rozhodla doplatit hypoteční úvěr za přestavbu vojenské ubytovny v bývalých kasárnách na byty. Doplacení částky ve výši 3,2 milionu korun umožní městu byty prodat současným uživatelům, a získat tak do městské kasy zpět až dvě...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Město Prostějov

Štítky Jezdecká kasárna, demolice, park, anketa, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.