úterý 26. října 2021 Erik

Spolek Hanácký Jeruzalém vyzvedl vzácný několikatunový náhrobek ze zahrady na Plumlově

Vzácný třítunový náhrobek, který několik let ležel na zahradě v chatové oblasti na Plumlovské přehradě u Prostějova, dnes spolek Hanácký Jeruzalém převezl na nový židovský hřbitov do Prostějova. Převoz byl kvůli nepřístupnému terénu velmi komplikovaný.

"Bylo to opravdu hodně náročné, protože terén je přístupný pro cyklisty a osobní vozidla, ale my jsme potřebovali nákladní vozidlo, které to zvládne, navíc s hydraulickou rukou. Náhrobek tvoří tři kusy a váhu každého z nich kameník odhadl zhruba na jednu tunu. Dopravce se nejprve na místo musel jet podívat, jestli bude převoz vůbec možný. Zároveň nesmělo být moc mokro, aby nezapadl," popsala složitou operaci Jana Gáborová ze spolku Hanácký Jeruzalém.

Dopravci se dnes odpoledne podařilo náhrobek po jednotlivých částech vyzvednout ze zahrady, naložit a odvézt na nový židovský hřbitov do Prostějova, kde bude zatím uložený a podívá se na něho restaurátor.

"Samozřejmě by bylo ideální, kdyby mohl být rovnou na starém židovském hřbitově v Prostějově, odkud pochází. Bohužel to zatím nejde, protože projekt rehabilitace hřbitova není zatím schválený," podotkla Gáborová. Majitelé zahrady náhrobek darovali Federaci židovských obcí ČR.

Významný židovský podnikatel

Jde o zachovalý náhrobek významného židovského podnikatele z Prostějova a Valašského Meziříčí pochovaného na starém židovském hřbitově. Ten za války zlikvidovala radnice poté, co ho nacisté zkonfiskovali. Náhrobky skončily například jako stavební materiál.

„Zde je pohřben bohatý, ctihodný a vlivný muž Jakob Schreiber, který zemřel 14. Tevetu 5636,“ stojí na náhrobku. Podle nejpoužívanějšího gregoriánského kalendáře se jedná o rok 1876.

Židovské ghetto
V Prostějově bylo po Mikulovu druhé největší židovské ghetto na Moravě. Na starém hřbitově jsou dodnes v zemi ostatky až dvou tisíc židovských spoluobčanů Prostějova. Pochovaní jsou zde například významný rabín Horowitz, předkové světoznámého filosofa a zakladatele fenomenologie Edmunda Husserla, zakladatel rodu literátů Zweigových, rabíni, lékaři a podnikatelé, kteří přispěli k rozvoji Prostějova v 19. století.  Podle židovské tradice se místa posledního odpočinku neruší a hřbitovy jsou považovány za svaté.

„Jakob Schreiber pocházel z obce Krásno a stejně jako jeho tchán, kterým byl prostějovský podnikatel a mecenáš Veith Ehrenstamm, pečoval o náboženský život židovské obce. Jakob měl za manželku Ehrenstammovou dceru Marii a po svém tchánovi se stal nájemcem v lihovaru. Podnik jim prosperoval, a Schreiberovi tak patřili k dobře zaopatřeným rodinám, které podporovaly výstavbu synagogy,“ popsal Tomáš Jelínek z projektu Bejt Olam, který se v Česku snaží o navracení ztracených židovských náhrobků na jejich původní místa.

Pátrání po náhrobcích ze zničeného prostějovského hřbitova, který leží u základní školy a reálného gymnázia poblíž centra, spustila židovská dobročinná nadace WMSBG Kolel Damesek Eliezer před několika lety. Dodneška se našly stovky kamenů nebo jejich úlomků, u více než čtyř desítek z nich se podařilo určit také jména zesnulých. Náhrobky byly přímo v Prostějově, ale také v Seloutkách, Žešově, Sněhoticích, Ondraticích nebo v Plumlově.

Židovské obce už řadu let usilují o rehabilitaci celé lokality. Dnes je zde parkoviště a parčík, kde lidé venčí psy. Proti úpravám plochy však v minulosti vznikla petice a v Prostějově se objevily i otevřeně antisemitské reakce, které městu přinesly mezinárodní ostudu. V roce 2016 ministerstvo kultury starý židovský hřbitov v Prostějově prohlásilo za kulturní památku.

Členové spolku Hanácký Jeruzalém na Plumlově objevili vzácný náhrobek ze zrušeného židovského hřbitova

Při pátrání po náhrobcích ze zrušeného židovského hřbitova v Prostějově se členům spolku Hanácký Jeruzalém podařil zatím největší objev. Na zahradě jedné z chat u Plumlovské přehrady na Prostějovsku objevili zcela zachovalý náhrobek významného...

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Hanácký Jeruzalém

Štítky náhrobek, židovský, převoz, Hanácký Jeruzalém, hřbitov, Plumlov, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.