pondělí 4. července 2022 Prokop

Recyklace a likvidace. Zákaz skládkování přinese změny i navýšení poplatků za odpady

Na řadu složitých otázek a problémů naráží obce při řešení odpadového hospodářství. Systém nakládání s odpady v Olomouckém kraji řeší dvojice organizací, které mají nové vedení i stanovy a musejí se vypořádat také se zákazem skládkování od roku 2030.

Odpadovou organizací většiny velkých měst je Servisní společnost Odpady Olomouckého kraje, v jejímž čele nově stojí olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO). Pro menší obce funguje spolek Odpady Olomouckého kraje. Spolek má nyní okolo 70 členských obcí a předsedou správní rady je krajský radní pro životní prostředí, odpady a zemědělství Martin Šmída (Piráti).

„Vzniká nová realita, na kterou musíme být připravení. Od roku 2030 nebude možné skládkování, vedle toho pozorujeme aktuální zásadní změny cen nakládání s odpady,“ komentoval situaci hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN).

V roce 2019 podle statistik jeden obyvatel Olomouckého kraje vyprodukoval 575 kg komunálního odpadu. Podle připravované legislativy má být 60 % odpadu připraveno k opětovnému použití. „Kraj i obce mají na některé věci pramalý vliv. Výrobci by měli jít cestou ekodesignu, aby obaly vůbec mohly být recyklovány. A také musí vzniknout poptávka po těchto výrobcích,“ uvádí Martin Šmída a dodává: „Třídění nám docela jde, ale i tam jsou stále rezervy, především v třídění bio-odpadů či kovových odpadů.“

Koordinace pro malé obce

Podle Šmídy jsou mezi malými obcemi rozdíly v nakládání s odpady a spolek by jim měl poskytnout potřebnou koordinaci. Přísnější měřítka v odpadovém hospodářství a potřeba nákladných investic se promítnou do výše poplatků, které občané za odpady platí. „Poplatky bude ovlivňovat především navyšování skládkovacího poplatku. Byla chyba dosavadních vlád, že se nezvyšoval dlouhodobě postupně po malých částkách. Nyní bude zdražování skokové a výrazné a obávám se, jaké to bude mít dopady na motivaci lidí nadále třídit. Situace v různých městech může být různá, právě i s ohledem na investice. Odpady už levnější nikdy nebudou. Nárůst ale může být menší, než kdybychom neudělali nic,“ myslí si krajský radní Šmída.

„Odpady jsou a budou zásadním tématem samospráv na všech úrovních. Odpadové hospodářství musíme řešit komplexně a systémově, na úrovni celého kraje a se zapojením co možná největšího počtu obcí. Nebavíme se tady o období jednoho roku, dokonce ani čtyř let. Čeká nás velké množství společné a dlouhodobé práce,“ říká hejtman Josef Suchánek.

Odpadové organizace po svém restartu zjišťují možnosti recyklace či likvidace odpadu. Kotel na tuhá či alternativní paliva je v Hranicích, značná část odpadu by se mohla spálit v teplárně na okraji Přerova. Spolek a servisní společnost mají za cíl vytvořit fungují systém odpadových toků. „V kotlech na tuhé alternativní palivo nemůže být spalován neupravený směsný komunální odpad a vyžaduje jisté procesy mechanicko-biologické úpravy. Takové zařízení nám ale zatím v kraji chybí. I tímto směrem se tedy ubírá naše pozornost,“ uzavírá Martin Šmída.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Technické služby města Olomouce

Štítky Odpady, odpadové hospodářství, organizace, spalovna, recyklace, obce, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.