neděle 26. září 2021 Andrea

Ekologové požadují zastavit dotace pro rozhlednu na Králickém Sněžníku. Ničí přírodu

Pozastavení dotace na výstavbu nové rozhledny na polské straně vrcholu Králického Sněžníku požaduje několik českých ekologických organizací, podle kterých se investice provádí v rozporu s pravidly a podmínkami Evropské unie a České republiky. Stavba nenávratně ničí přírodu.

Kvůli stavbě vznikla česko-polská expertní komise, která dnes poprvé zasedala v Olomouci. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka komise zjistila dílčí pochybení investora i dodavatele a uložila za ně pokuty. Stavba rozhledny ovšem pokračuje.

"Ministerstvo pro místní rozvoj udělilo na tento kontroverzní projekt obrovskou dotaci, je to zhruba 77 milionů korun. Je to v podstatě perverzní dotace, protože z veřejných prostředků se platí poškozování evropsky výjimečné přírody, což je skandální. Vyzýváme ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj, aby dotaci zastavila a došlo k novému projednání celého projektu a řádně se posoudil dopad výstavby na evropsky významnou přírodu," řekl předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

Bačík dnes s dalšími ochránci přírody zorganizoval protestní shromáždění před sídlem olomoucké pobočky dotační organizace Centrum pro regionální rozvoj, kde o stavbě rozhledny poprvé jednala česko-polská expertní komise.

"Došla k závěru, že v průběhu stavby došlo k dílčím pochybením ze strany dodavatele a investora, za která byly uděleny peněžní pokuty. Jednalo se zejména o nedodržování povolení při pohybu těžké techniky či využívání čtyřkolky pro dopravu zaměstnanců na staveniště. Současně byly zesíleny kontrolní mechanismy pro další dodržování stanovených podmínek, aby bylo zabráněno jejich porušování," řekl Frček.

Těžká technika jezdí po zelené turistické stezce

Ekologové od května do srpna podle Bačíka odhalili na stavbě rozhledny vážná pochybení a opakovaná hrubá porušení předpisů a povolení. Například stavební materiál a konstrukční díly věže se mají přepravovat ze Sněžnického sedla na vrchol Sněžníku vrtulníkem a staveniště musí být na stanovené parcele. To se podle ekologů ale neděje. Podle fotodokumentace jezdí těžká technika po zelené turistické stezce z Chaty Pod Sněžníkem podél hranice na polské straně.

V rozporu s povolením i s projektem podle ekologů vznikla provizorní komunikace na vrchol hory k opakovanému využití těžké techniky a zřejmě i k přepravě části materiálu. Stroje také ničí arkto-alpinskou tundru i v širším okolí mimo oplocený stavební prostor, množství techniky prý výrazně převyšuje povolený počet.

Ministerstvo životního prostředí v srpnu požádalo Evropskou komisi, aby přezkoumala výstavbu rozhledny na polské straně vrcholu Králického Sněžníku.

Cílem česko-polského projektu je obnova vyhlídkové věže z 19. století, která byla v roce 1973 stržena. Rozhledna má být vysoká 33 metrů. Část peněz poskytlo i ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů.

Ochránci přírody udělili o víkendu v Jeseníkách řadu pokut. Posilují strážní službu

Desítky pokut udělili tento víkend ochranáři z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) neukázněným turistům v nejvyšších partiích Jeseníků. Řada z nich se pohybovala v nejcennějších místech rezervace, neodradila je ani páteční tragédie ve...

Hodnocení článku je 66 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Společnost přátel Jeseníků

Štítky Polsko, ekologie, stavby, rozhledna, Králický Sněžník, Olomouc, Společnost přátel Jeseníků

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.