pondělí 25. října 2021 Beáta

Levhartí pár na Svatém Kopečku. Zoo má družku pro samce Akena

Rozsáhlý pavilon levhartů mandžuských v Zoo Olomouc bude mít brzy novou obyvatelku. Z Dánska dorazila na Hanou roční samice Cora. Před nedávnem získala olomoucká zahrada z německého Ascherslebenu samce Akena, vzácné šelmy by měly utvořit chovný pár.

„Dne 14. 8. 2021 se Akeno dočkal své milé. Cora za ním přicestovala až z Kodaně. V těchto dnech jí končí karanténa a návštěvníkům se už ukáže ve venkovním výběhu,“ informovala mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Na Svatém Kopečku se od roku 2001 podařilo odchovat dvanáct levhartů mandžuských. Ochranářské organizace pracují na záchraně druhu ve volné přírodě, rozšíření populace podporují také zoologické zahrady. Levharty mandžuské ve volné přírodě ohrožuje pytláctví, lesní požáry a těžba dřeva a nerostných surovin.

„Tento chovný pár je velkou nadějí olomoucké zoo. Věříme, že tak startuje další úspěšná éra jejich chovu,“ řekla k nové olomoucké levhartí dvojici zooložka Jitka Vokurková.

Ruské zoologické zahrady v čele se zoo v Novosibirsku postupně vypouštějí levharty mandžuské zpět do přírody, aby se posílila jejich populace. Olomoucká zoo se do tohoto projektu zapojila v roce 2005, kdy poskytla jednoho levharta.

Levhart mandžuský je nejseverněji žijícím poddruhem levharta skvrnitého. V zimě jeho srst měří až 7,5 centimetru a dokáže přežít i v mrazivých teplotách Dálného východu okolo -30 °C. Na lov se levharti vydávají obvykle v noci, kořist pak odnášejí na skryté místo nebo někdy i na stromy.

Nový přírůstek pro kolonii surikat. Zoo Olomouc vítá další mládě

Africký pavilon Kalahari v Zoo na Svatém Kopečku hlásí nový přírůstek, v expozici surikat běhá o jednu zvídavou samičku víc. Populární pouštní šelmy chová olomoucká zoologická zahrada od 70. let 20. století, odchov čítá okolo stovky mláďat.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, zoologická zahrada, Olomouc, zvíře, levhart

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.