neděle 26. září 2021 Andrea

Šeredná maska a smajlíci. Rozsáhlá malba divadelní múzy má šokovat

Další mural neboli velkoplošnou malbu mají ve sbírce olomoucké ulice. Boční stranu budovy olomouckého divadla na třídě Svobody ozvláštnil malbou na fasádu Ital Gianati Gesci, uměleckým jménem Ozmo. Ve svém díle propojil antiku s modernou, na fasádě v centru Olomouce se nyní vyjímá divadelní múza Melpomené držící emotikony.

Velkoformátovou malbu s divadelní tématikou sprejoval italský umělec od pondělí 6. září, vznik díla tak mohli sledovat návštěvníci Dnů evropského dědictví.

Týdenní realizace nového kusu pouličního umění byla podle organizátorů Street art festivalu velmi náročná. „Používali jsme techniku nástřiku barvy, aby mohl vzniknout gradient neboli přechod. Dvakrát se nám porouchala plošina, umělec nám dvakrát uvízl ve výšce patnácti metrů, z toho jednou v neděli v noci,“ s úsměvem prozradila manažerka festivalu Romana Junkerová.

Nejen na sociálních sítích se brzy objevily ohlasy, které s podobou malby o rozměrech 20 krát 11 metrů vyjadřují značnou nespokojenost. „Záměrem bylo vyvolat diskuzi a šokovat. Malba neměla být prvoplánově líbivá. My jsme s provedením moc spokojení, dílo je zdařilé. Socha se umělci moc povedla, přechod podle plánů neměl být tak fialový, ale bohužel stalo se,“ reaguje Romana Junkerová a dodává: „Maska je šeredná, to se lidem vůbec nelíbí. Ale je to z toho důvodu, že staré antické masky takto šeredné prostě byly. Aby se konzervativnost díla vyvážila, tak místo klasických masek dal umělec do díla smajlíky, což je odraz dnešní moderní doby.“

Malba divadelní múzy bude v centru Olomouce podle zástupců festivalu dočasně, pravděpodobně v řádu několika let. Zhruba tři sta metrů od nového díla je v podobném rozměru na budově Passingerova mlýna vyvedena malba Dámy s orlem, na kterou byly v minulosti kladnější hodnocení. „Každý si může vybrat, co ho oslovuje. Chtěli jsme zkusit udělat něco trošičku náročnějšího pro Olomoučany a pro veřejný prostor,“ podotkla Romana Junkerová, která mimo jiné oceňuje mistrovské sprejerské provedení drapérie na soše divadelní múzy.

FOTOGALERIE: Prostějovská hvězdárna slaví šedesát let, ozdobil ji obří mural

Do pestrobarevného kabátu složeného z astronomických výjevů se po celý týden převléká jedna ze stěn hvězdárny v prostějovských Kolářových sadech. Děje se tak u příležitosti šedesátého výročí od jejího otevření veřejnosti. Autorem velkoplošné...

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Street art, festival, pouliční umění, graffiti, malba, mural, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.