pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Na Plumlově by se ještě letos měla zvýšit hladina. Opakování nepodařené sezony nehrozí

Hladina vody na Plumlovské přehradě u Prostějova by se ještě letos měla zvýšit o půl metru. Nemělo by tak hrozit, že by se opakovala letošní nepodařená sezona. Kvůli opravám vodohospodáři nestihli včas přehradu napustit, nedalo se zde koupat a voda se rychle zkazila.

Smutný pohled je nyní na Plumlovskou přehradu u Prostějova. Hladina je nízko, pláže a pobřeží jsou zarostlé a na mnoha místech je bahno. Voda je špinavá. Kvůli sinicím byla podle hygieniků od začátku srpna nebezpečná nebo nevhodná ke koupání.

Staveniště na pravém břehu nádrže je opuštěné.

"Chybí tady dodělat už jenom kousek, ale nic se tady neděje. Nechápu, proč se to nemůže udělat. Letošní sezona byla zkažená, protože jak byla hladina nízko, objevilo se bahno a do vody se nedalo dostat. Nehledě na sinice. Doufám, že se to nebude opakovat i příští rok," zlobil se jeden z pravidelných návštěvníků Plumlovské přehrady, který sem obvykle chodí s dětmi na paddleboard.

Povodí Moravy ubezpečuje, že vše má pod kontrolou. "Na místě nedošlo k zastavení ani k přerušení prací. Aktuální práce probíhají mimo přeliv, a nejsou proto tak patrné," sdělil mluvčí Povodí Petr Chmelař.

V současnosti dělníci dělají spárování na předpolí přelivné zdi a staví římsu ve spadišti. Zbývá dodělat také kamenné opevnění na pravém břehu a stavbaři připravují obkládání železobetonových částí přelivné zdi.

"V závislosti na hydrologické situaci bychom chtěli zvýšit hladinu v nádrži na konci letošního roku na kótu 272 metrů, tedy více než o půl metru. Pokud to hydrologická situace umožní, nebudeme již hladinu v nádrži snižovat pod tuto úroveň až do konce stavby," dodal mluvčí vodohospodářů.

Potvrdil zároveň, že platí původní termín dokončení oprav v září příštího roku.

Sezona na Plumlovské přehradě letos nezačíná dobře. Je zde málo vody

Pro Plumlovskou přehradu u Prostějova nezačíná letošní sezona moc dobře. Rekreanti a podnikatelé si stěžují, že v nádrži se nedá koupat, protože je zde málo vody a zapáchá. Povodí Moravy vysvětluje, že po opravách nestihlo nádrž napustit. V...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Michal Šverdík

Štítky Plumlovská přehrada, hladina, opravy, Povodí Moravy, Plumlov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.