pondělí 18. října 2021 Lukáš

Kraj rozhoduje o větrném parku u Jívové. Jasno bude do prosince

Do prosince by mělo být jasné, zda poblíž Jívové na Olomoucku bude moci vzniknout dlouho plánovaný větrný park s pěti elektrárnami. Dvě z nich jsou v rozporu se zásadami územního rozvoje, a kraj si nyní nechává zpracovávat analýzu, zda větrníky nezničí výhled například na Svatý Kopeček.

Aby mohla obec Jívová postavit větrníky, požádala o změnu územních zásad. Žádostí se již zabývali krajští radní a například i krajský výbor pro regionální rozvoj. 

"Vyslechli jsme si argumenty Jívové a pozvali i zástupce protistrany. Nyní si necháváme zpracovat analýzu územních plánů obcí, kterých by se změna územních zásad mohla dotknout, a analýzu pohledové mapy směrem od Olomouce na Svatý Kopeček, jak moc větrníky budou narušovat horizont," vysvětlil náměstek hejtmana Jan Šafařík (Spojenci).

Podle výsledků analýz radní rozhodnou, co dál. Šafařík předpokládá, že to bude do prosincového zasedání krajského zastupitelstva. "Aktuálně jsou elektrárny v rozporu se zásadami územního rozvoje, ale pokud by argumenty ve prospěch větrného parku převážily, je možná drobná změna," řekl náměstek.

Stavebnímu povolení chybělo pár dní

Pět stopadesátimetrových větrných elektráren s celkovým výkonem až 15 MW chce u Jívové v nadmořské výšce kolem 600 metrů postavit společnost Synergion Jívová. Náklady se odhadují na 430 milionů korun. Po uplynutí provozní doby 25 let musí provozovatel elektrárny odstranit. Jívová chce za každou elektrárnu 200 tisíc korun ročně.

Celý projekt se táhne už několik let. "Bylo už dokonce vydáno stavební povolení, ale Olomoucký kraj mezitím pracoval na změnách ve využití krajiny a vydal závazné rozhodnutí územních zásad. To nebylo právní moci tři dny před stavebním povolením na větrné elektrárny," popsal situaci starosta Jívové Jan Pewner.

Elektrárny se nedají stavět tam, kde nefouká

Starosta argumentuje tím, že i kdyby jedna nebo dvě elektrárny vadily ve výhledu, jsou pouze dočasnou stavbou a investor je musí nakonec odstranit.

"Pokud se stát zavázal, že bude plnit nějaké kvóty zelené energie, tak kde chce větrné elektrárny stavět. Na Hané, kde nefouká? Investor má samozřejmě zájem na všech pěti elektrárnách, aby to pro něho mělo nějaký ekonomický smysl. Pro obec by to zase znamenalo milion korun ročně do obecního rozpočtu. Peníze bychom chtěli směřovat výhradně na rozvoj obce a na investice," řekl Pewner.

Obec proto žádá kraj o změnu územních zásad a stáhla kasační stížnost. Žalobu ovšem podal i investor. Podmínky v okolí Jívové jsou pro výrobu větrné energie výhodné, v současné době zde stojí kole dvaceti větrných generátorů.

Odpůrci větrného parku v Jívové naopak argumentují například negativním dopadem na turistický ruch nebo nepříjemným hlukem lopatek.

Soud zamítl žalobu obce Jívová ohledně zákazu stavby větrníků

Olomoucký krajský soud ve středu zamítl žalobu obce Jívová na Olomoucku a několika dalších subjektů, která se domáhala zrušení části aktualizace zásad územního rozvoje Olomouckého kraje. Žalobci si stěžovali na to, že v některých částech regionu...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky větrná elektrárna, územní rozvoj, spor, Krajský úřad, Jívová, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.