úterý 26. října 2021 Erik

Přerovské školy získají energii ze slunce. Klima ve třídách zlepší nová vzduchotechnika

Pět přerovských základních škol dostane na střechy fotovoltaické panely, které by jim měly pokrýt více než 20 procent spotřebované energie. Ve dvou budovách dojde také k rozsáhlé modernizaci vzduchotechniky za celkem 31 milionů korun.

V malé fotovoltaické elektrárny se 41 až 55 panely na střechách se promění školy Za Mlýnem, Trávník, J. A. Komenského, Svisle a U Tenisu. Zástupci města počítají s tím, že s dodávkou a montáží panelů i s budováním větracího systému by se mělo začít příští rok na jaře, všechny dílčí práce by měly být hotové nejpozději v závěru roku 2023. 

„Fotovoltaické panely budou umístěny na plochých střechách škol – kromě Trávníku a Svisle, kde mají být instalovány na sedlové střechy. Díky panelům dojde ke snížení roční spotřeby energie o 40 gigajoulu, což činí více než 22 procent úspory celkových nákladů na provoz školy,“ nastínil náměstek pro školství Petr Kouba (ODS).  Zdůraznil, že jde o první krok k modrozelené infrastruktuře veřejných budov, který jde vstříc k lepší kvalitě prostředí.

Základní školy Svisle a U Tenisu se dočkají zvýšení komfortu pro žáky po rekonstrukci vzduchotechniky. Ta bude fungovat jako řízené větrání s rekuperací, které zlepší vzduch ve třídách i v prostorách pro učitelský sbor a personál. Technicky systém popisuje úředník přerovského magistrátu Zdeněk Dostál: „Vzduch bude nasáván zvenku a přiváděn na rekuperační jednotku, tam projde filtrací, bude zbaven mechanických nečistot - a takto upravený pak zamíří do objektu. Naopak vzduch, který obsahuje pachy, vlhkost nebo jiné škodliviny, bude odtahován z vnitřního prostoru a přiváděn opět na rekuperační jednotku.“  V zimě má zařízení vzduch dohřívat na stanovenou teplotu, v letních měsících naopak chladit na požadovanou vnitřní teplotu.

„Předpokládáme, že do fotovoltaiky budeme investovat asi 5 milionů korun a na rekuperaci je vyčleněno 31 milionů. Část nákladů by měla pokrýt dotace z Operačního programu životního prostředí, který podporuje energetické úspory veřejných budov,“ uvedla náměstkyně přerovského primátora Hana Mazochová (ANO).  

Provizorní rondel v Přerově. Frekventované místo se snad vyřeší za čtyři roky

Výjezd z Přerova na Horní Moštěnici dostane nový kruhový objezd. Úprava problematické křižovatky ulic Tovární, Durychova a Generála Štefánika bude pouze provizorní. Komplexního řešení se má lokalita dočkat za několik let, investice bude v řádech...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Přerov

Štítky Škola, energetika, energie, fotovoltaika, rekuperace, školství, děti, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.