pondělí 25. října 2021 Beáta

Strojař výměnou za knihovnu. Přerov řeší osud známé budovy

Opuštěný devítipatrový hotelový dům Strojař nedaleko centra Přerova by mohl napsat další kapitolu své existence. Zájem o stavbu se 144 bytovými jednotkami projevil soukromý investor, který by ji chtěl s městem vyměnit za menší objekt u Gymnázia Jakuba Škody. Město by při transakci pravděpodobně ještě doplácelo, ke škole by se pak mohla přestěhovat knihovna. Ta je nyní v nevyhovujících prostorách.

Přerov koupil dům Strojař v roce 2016 od ministerstva obrany za 40,5 milionu korun. Ve městě totiž panovaly obavy, že by budovu mohl získat spekulant, který by tu mohl vytvořit ubytovnu pro sociálně slabé. Z původních plánů zřídit tu bydlení pro mladé rodiny či seniory z finančních důvodů sešlo. O osudu Strojaře bude zastupitelstvo města jednat 25. října.

Aby se ovšem kruh neuzavřel stejným potenciálním problémem, bude nyní podle radních nutné mít s novým majitelem nastavené jasné podmínky. „V případě schválení záměru směny nemovitosti budeme jednat s vlastníkem o budoucím využití objektu tak, aby se zamezilo vzniku ubytovny nebo bytů pro sociálně nepřizpůsobivé občany,“ konstatoval primátor Petr Měřínský. Politici si jsou vědomi, že tato varianta bude investory lákat – bezdoplatkové zóny se staly minulostí a Strojař se svou výhodnou polohou v centru města a se 144 bytovými jednotkami se na první pohled jeví jako dobrá volba pro tento účel.

Budovu v Palackého ulici, kde sídlí několik firem, vlastní investiční fond CREAM SICAV. Podle zástupců společnosti by ve Strojaři měly vzniknout běžné byty. Firma předložila radnici posudek na hodnotu své přerovské nemovitosti. Budova u školy má podle něj cenu přes 66 milionů. Zastupitelé tak zřejmě budou muset vyhodnotit i požadavek na doplacení rozdílu oproti ikonickému opuštěnému objektu na ulici Velká Dlážka.

Kvůli Strojaři byl v roce 2016 na radnici sestaven i projektový tým složený z odborníků a politiků, který hledal možnosti jeho využití. „Uvažovalo se mnoha směry – bylo v plánu mít tam byty pro mladé rodiny nebo pro seniory, kteří potřebují péči, ale finanční náročnost byla pro město velkým soustem. Mluvilo se také o demolici a přípravě vzácného území pro nového investora, ale ani to neprošlo,“ vzpomněl vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Miloslav Dohnal.

Naposledy zastupitelé řešili Strojař letos v březnu, kdy o jeho koupi projevilo zájem Stavební bytové družstvo Impuls, které chtělo v nemovitosti zřídit byly – ale jeho představitelé zástupce města nepřesvědčili, subjekt považovali za nedůvěryhodný.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Přerov

Štítky Stavba, rekonstrukce, oprava, byty, bydlení, knihovna, investice, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.