úterý 26. října 2021 Erik

S motorovkou rychle a přesně. Dovednostní soutěž ovládli hasiči ze Zábřehu

Rachot řetězových pil se nesl v uplynulém týdnu okolím olomoucké požární stanice ve Schweitzerově ulici. Také tento kus vybavení využívají při zásazích profesionální i dobrovolní hasiči, a práci s motorovou pilou tak musejí co nejlépe ovládat. Dovednosti v řezání a obsluze stroje předvedli na soutěži Hanácké pilař. V nabité konkurenci obsadili první dvě příčky profesionálové ze Zábřehu.

Soutěžící poměřili síly ve dvou kategoriích, a to dobrovolní a profesionální hasiči. Jejich zručnost v pátém ročníku hasičsko-dřevorubeckého klání prověřily čtyři disciplíny, ve kterých se pod dohledem pečlivých rozhodčích měřil čas a hlídala se též preciznost provedení.

Hasiči museli nejdříve vyměnit řetěz motorové pily, poté předvedli své schopnosti při kombinovaném a přesném řezu. Souboj o titul zakončili odvětvováním. „Nejlépe si při náročném klání vedli příslušníci z našeho sboru. Mezi profesionály a též celkově zvítězil Jiří Klimeš ze stanice Zábřeh, který získal 710 bodů. Druhé místo získal Jaroslav Spurný z téže stanice. Oba borce dělilo pouhých 5 bodů. Třetí příčku obsadil Petr Havelka z HZS Ústeckého kraje ze stanice Most,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Lucie Balážová.

Hasičům z Chválkovic pomůže v boji s plameny Valerie. Nová cisterna stála miliony

Hasiči z Chválkovic v Olomouci dostali novou cisternu pokřtěnou jménem Valerie. Nový vůz přišel na téměř sedm milionů korun, část pokryly dotace od ministerstva vnitra a Olomouckého kraje. Novou farnici již pokřtil chválkovický kněz.

Čekání na vyhodnocení navíc podle ní zpestřila ještě soutěž dvoučlenných družstev s pilou kaprovkou v řezání dřeva na čas. Doplňkovou disciplínu ovládl tým složený z profesionálních hasičů z HZS Moravskoslezského kraje – Lubomíra Macha a Filipa Říčného.

Čtvrteční soutěže se mohli účastnit pouze členové Hasičského záchranného sboru ČR nebo jednotek sboru dobrovolných hasičů obce, kteří absolvovali specializační kurz pro obsluhu motorových pil v jednotce požární ochrany a také pravidelnou odbornou přípravu. „Velký důraz byl kladen také na bezpečnost práce a ochranné prostředky. Hasiči museli mít protiřezové kalhoty, přilbu a rukavice,“ podotkla mluvčí Balážová.

Disciplíny soutěže Hanácké pilař 2021
Výměna řetězu
Soutěžící po odstartování přistoupí ke stolu, uvolní pojistné matice, sundá řetěz, otočí lištu, na kterou následně nasadí řetěz a pojistné matice. Před ukončením soutěžní disciplíny ještě zkontroluje napnutí řetězu.
Kombinovaný řez
Jakmile dostane soutěžící pokyn ke startu od rozhodčího, uchopí motorovou pilu a přistoupí ke kmeni; vede řez odspodu a zakončí ho v polovině kmene; vyjme pilu z řezu a pokračuje řezem shora, dokud kotouč nespadne na zem; provede odříznutí druhého kotouče v obráceném pořadí; disciplína končí v okamžiku, kdy se druhý kotouč po odříznutí dotkne země.
Přesný řez
U disciplíny přesný řez si soutěžící si může vybrat, z jaké strany bude startovat. Jakmile dá rozhodčí pokyn ke startu, uchopí soutěžící motorovou pilu a přistoupí ke kmeni a snaží se odříznout kotouč a přitom se vyvaruje poškození podkladové desky řetězem motorové pily. Disciplína je ukončena tehdy, když soutěžící položí motorovou pilu na zem vedle kmene.
Odvětvování
Soutěžící musí odvětvit kmen co možná nejrychleji, aniž by zanechal suk vyšší než 5 mm nebo zařízl do kmene hlouběji než 5 mm. Zároveň musí dodržet pravidla bezpečnosti práce s motorovou pilou.
Soutěžící vstupuje do soutěžního prostoru na pokyn rozhodčího, nastartuje motorovou pilu a položí na startovní čáru (závodník i všechny části motorové pily musí být za startovní čarou). Rozhodčí dá pokyn k zahájení disciplíny.
Čas je měřen od okamžiku, kdy dá rozhodčí pokyn ke startu a jeho měření končí v okamžiku, jakmile odřeže všechny větve a položí pilu za cílovou čáru. Poté soutěžící zastaví motorovou pilu a vyčká dalších pokynů rozhodčího.
Zdroj: HZS Olomouckého kraje

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje

Štítky Hasiči, technika, soutěž, HZS Olomouckého kraje

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.