úterý 26. října 2021 Erik

Olomoucká zoo poskytla azyl samici žraloka, jejíž akvárium zničilo tornádo

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce poskytla nový domov tříleté samici žraloka černoploutvého ze zoo v Hodoníně, ve které v červnu tornádo zničilo pavilon s akvárii. V mořském akváriu svatokopecké zoo dělá samice z Hodonína společnost dvacetileté samici stejného žraločího druhu. Podle chovatelů si už na sebe zvykly.

"Jsme rádi, že jsme mohli poskytnout domov této tříleté samici. Transport proběhl ve speciální kádi a pod odborným dohledem. Samice přijela z Hodonína v pořádku a ve čtvrtek už poprvé žrala," uvedla zooložka Jitka Vokurková, která se stará o zvířata chovaná ve svatokopecké zoo.

Samice žraloka černoploutvého už na Svatém Kopečku zůstane. Hodonínská zoo sice plánuje výstavbu nového pavilonu s akvárii, avšak jednodušší bude pořídit nové ryby než je opět převážet.

Mořské akvárium na Svatém Kopečku je větší než to hodonínské, takže samice žraloka má nyní více životního prostoru. Akvárium pojme 42 tisíc litrů vody a náklady na jeho výstavbu v roce 2003 činily 6,3 milionu korun.

Žralok černoploutvý patří k rychlým plavcům. Žije hlavně v mělkých lagunách v okolí korálových útesů. Dospělý žralok černoploutvý v dospělosti měří 110 až 150 centimetrů, občas i 180 centimetrů. Člověka napadá pouze výjimečně, například tehdy, když si jeho nohy splete s rybami.

Silné bouřky s tornádem zasáhly část Jihomoravského kraje 24. června, vyžádaly si šest lidských životů a poničily asi 1200 domů. Tornádo napáchalo největší škody na Břeclavsku a Hodonínsku, hlavně v Moravské Nové Vsi, Hruškách, Mikulčicích, Lužici a také v hodonínské části Pánov. Bouřka ničila domy, auta i stromy.

Olomoucká zoo přivítala mláďata dikobrazů. Narodilo se jich hned osm

V olomoucké zoologické zahradě se narodila mláďata dikobraza srstnatonosého. Na svět jich vykouklo hned osm. Prvního mláděte se zoo dočkala v roce 2012 i přesto, že dikobrazy chová od konce dvacátého století. Od té doby se zde narodilo celkem...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky žralok, samice, neštěstí, zoo, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.