úterý 26. října 2021 Erik

Věž kostela sv. Mořice v Olomouci je mladší, než se myslelo. Dokládá to nález náhrobku

Gotický náhrobek, který objevili experti olomoucké pobočky Národního památkového ústavu při průzkumu věže kostela svatého Mořice v Olomouci, posunuje dobu jejího vzniku až do druhé poloviny 15. století. To je o dvě stě až tři sta let později, než odborníci doposud předpokládali.

Pozdně gotická církevní památka Moravy od roku 2018 prochází restaurováním, práce mají být ukončeny v závěru letošního roku. 

"Během obnovy fasád kostela a jeho zvonice, jižní věže, byly zpřístupněny doposud prakticky nepřístupné interiéry. V západním okenním otvoru prvního patra došlo k neočekávanému nálezu zabudovaného gotického nápisového náhrobníku s datací. Náhrobník se tak stává jedním z klíčových pramenů pro určení skutečného stáří věže, která doposud tvořila nejvíce problematický prvek ve výkladu stavebních dějin kostela," vysvětlil mluvčí olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Vlastimil Staněk.

Experti dosud stáří zvonice předpokládali mezi roky 1398 až 1403. Nejnovější nález posouvá datum její výstavby nejdříve do konce 1. poloviny, spíše však až do 2. poloviny 15. století.

"Nálezová situace veškeré úvahy o starším původu věže zpochybňuje," sdělil Staněk. 

Nové poznatky mohou mít velký význam pro zkoumání církevních dějin na Moravě. Městský farní kostel sv. Mořice totiž patří mezi nejvýznamnější církevní památky.

Jeho historie sahá do počátku 15. století, od té doby prošel různými stavebními úpravami, které však nesmazaly pozdně gotickou podobu stavby. Od roku 2002 je prohlášen Národní kulturní památkou, stávající rekonstrukce je největší za posledních 100 let. Součástí je i obnova vzácných Englerových varhan.

Zájemci mohou přispět na opravu Englerových varhan adopcí píšťal

Adopcí píšťal podle vlastního výběru mohou zájemci přispět na opravu vzácných Englerových varhan z olomouckého kostela svatého Mořice. Varhany, které jsou největším hudebním nástrojem svého druhu v Česku a řadí se mezi nejmohutnější varhany v...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Národní památkový ústav

Štítky kostel sv. Mořice, náhrobek, památka, církev, Národní památkový ústav, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.