středa 8. prosince 2021 Květoslava

Olomouc nebude zvyšovat poplatky za odpad. Výdaje města ale narůstají

Obyvatelé Olomouce by příští rok měli za svoz komunálního odpadu zaplatit stejnou částku jako letos, tedy 804 korun. Návrh vyhlášky stanovující výši poplatku už schválila městská rada, o materiálu ještě musí hlasovat zastupitelstvo.

Letos byl poplatek za odpad v Olomouci snížen z 816 korun na 804 korun. "Poplatek, který se pro každý rok vypočítává samostatně, neodráží skutečné náklady města vynaložené na sběr a svoz odpadu. Přesto jsme se rozhodli ponechat ho ve stejné výši jako letos. Je to vstřícný krok," komentoval rozhodnutí radních primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Městská rada podle něj zohlednila nynější výrazné zdražování i své dřívější rozhodnutí zvýšit daň z nemovitostí, což má posílit příjmy městského rozpočtu a pomoci stabilizovat městské finance. "A činíme to s vědomím, že také městu porostou například náklady spojené s výrazným zdražováním energií i očekávaným poklesem objemu daňových příjmů od státu," dodal Žbánek.

Primátorův náměstek Otakar Bačák (spOLečně) upozornil, že skutečné náklady na likvidaci tříděného i směsného komunálního odpadu jsou v Olomouci v přepočtu na obyvatele reálně o 200 korun vyšší než stanovený poplatek. Radnice navíc očekává, že se budou dál zvyšovat. Rozdíl město hradí z běžných příjmů, peníze získává i z úspory v jiných provozních výdajích. "Přestože nám v důsledku pandemie navíc vzrostla i produkce odpadů u všech komodit, a to o zhruba deset procent, rozhodla se rada města nepřenášet zvýšené náklady na poplatníky," uvedl Bačák.

Olomouc prohodí jednosměrky u náměstí. Cestu si tudy zkracují stovky aut denně

Už od začátku příštího týdne se změní režim průjezdu ulicemi v nejužším centru Olomouce. Vedení města rozhodlo o prohození dopravního značení jednosměrných ulic Ztracená a Ostružnická, které vedou z Horního náměstí. Cílem je znepříjemnit řidičům...

V roce 2019 zastupitelé schválili pro rok 2020 zvýšení ročního poplatku za komunální odpad z 660 korun na 816 korun za osobu. Poplatek za odpad olomoucká radnice předtím naposledy zvýšila na 660 korun v roce 2013, po devíti letech. V předchozích letech obyvatelé Olomouce platili ročně 492 korun. Letos poplatek naopak klesl o 12 korun na 804 korun.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Odpady, poplatky, daně, rozpočet, město, finance, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.