středa 8. prosince 2021 Květoslava

Jeseníky se chystají na zimu. Na Sedle bude nová lanovka, někde zřejmě zdraží skipasy

Novou lanovku na Červenohorském sedle, ale i další modernizace v systému zasněžování chystají pro nadcházející zimní sezonu provozovatelé lyžařských středisek v Jeseníkách. Některé areály počítají se zvýšením cen skipasů.

V loňském roce lyžařská střediska v Jeseníkách doplatila na koronavirus, řada z nich vůbec neotevřela. 

"Letos čekáme, že zažijeme konečně plnohodnotnou zimu a bude hodně sněhu. Doufáme, že běžkaři, kteří se loni naučili nově používat i běžky, se do tohoto sportu zamilovali. Už nyní opravujeme a chystáme rolby. Běžkařská sezona bude skvělá, připraveno bude celkem devět sektorů. Novinky chystají i areály, na Červenohorském sedle se instaluje nová lanovka, velký boom zažívá také Kraličák, kde loni instalovali nejrychlejší lanovku v Čechách, kterou budou moci konečně využít návštěvníci naplno," řekl předseda Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

Lanovku na Sedle o délce zhruba 1500 metrů staví odborníci již několik týdnů, vedení areálu věří, že spuštěna bude během zimní sezony. Novější typ čtyřsedačkové lanovky nahradí zastaralou lanovou dráhu A vedoucí na Velký Klínovec, stát bude přes 30 milionů korun.

Střediska investovala do zasněžování

V plném proudu jsou přípravy také ve Ski Aréně Karlov. Na Myšáku staví pojízdný pás pro začínající nejmenší lyžaře, na Kopřivné dokončí modernizaci zasněžování, novinky jsou zde i v gastroprovozu a v novém vybavení půjčoven.

V horském areálu Kraličák rozšířili zasněžování. "V této chvíli jsme na 80 procentech umělého zasněžování všech sjezdovek," řekla mluvčí areálu Petra Křížková. Středisko návštěvníkům nově umožní nákup skipasů on-line, novinku bude Objízdná sjezdovka s délkou 2,3 kilometru.

Do modernizace zasněžování investovalo i středisko Kouty. "U baru U medvěda jsme rozšířili zázemí pro lyžaře, modernizujeme odbavovací systém, měníme turnikety, zaměřujeme se na on-line nákupy. Obnovujeme také techniku," řekl zástupce střediska Petr Marek.

Skipasy budou letos dražší

Některá střediska počítají se zdražením. "Za Ski Arénu Karlov cena skipasů ještě nebyla stanovena, dá se ale předpokládat, že se do nich promítnou ceny energií," řekl zástupce střediska.

"My jsme nezdražovali hodně dlouho, ale letos to bude asi drastické. Abychom vykryli náklady, počítám, že cena půjde nahoru o 20 procent. Elektřina a nafta jsou totiž hlavní položkou našich nákladů," řekl vedoucí střediska v Přemyslově Jaroslav Podzimek. Se střediskem nyní podle něho nikdo nechce uzavřít smlouvu na elektřinu. "Všichni se obávají osudu Bohemia Energy," doplnil Podzimek.

"Zdražovat budeme, plánovali jsme zdražení v rámci investic posledních dvou let," potvrdil také šéf střediska na Červenohorském sedle Martin Dubský s tím, že cenovou politiku ještě neřešili.

"Ceny budeme řešit, je to v běhu, ceny energií ale šly nahoru, takže cenový posun tam bude," doplnil Petr Marek ze střediska v Koutech. Zdražování řeší také na Kraličáku.

Červenohorské sedlo staví novou lanovku, otevřít by se měla do Vánoc

Areál na Červenohorském sedle v Jeseníkách se pustil do dlouho plánované stavby nové lanovky o délce zhruba 1500 metrů. Sloupy na jednom ze severních svahů stavějí odborníci za pomoci vrtulníku a jeřábu. Novější typ čtyřsedačkové lanovky nahradí...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto cervenohorskesedlo.eu

Štítky lyžování, areál, přípravy, sezona, Jeseníky, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.