středa 8. prosince 2021 Květoslava

Velbloudi jednohrbí znovu na Svatém Kopečku. Zoo po letech obnovuje chov

Během strašidelného týdne mohou návštěvníci olomoucké zoologické zahrady pozorovat také nové přírůstky. Zoo na Svatém Kopečku po 16 letech obnovuje chov velbloudů jednohrbých. Faunu mořské nádrže pak rozšířila další samice žraloka černoploutvého.

Olomoucká zoo naposledy chovala velbloudy jednohrbé v roce 2005, v polovině týdne přivítali zoologové pár odrostlejších mláďat. „Z téměř ročního samce se samicí se, věříme, stane do budoucna pár chovný. Jména nesou Amir a Farai. V budoucnu pro ně vznikne nový výběh v souvislosti s rekonstrukcí zahrady z důvodu další etapy safari. Návštěvníci je konkrétně spatří v sousedství Safari Afrika,“ objasňuje zooložka Libuše Veselá.

Hadi, štíři a lektvary. Zoo na Svatém Kopečku chystá strašidelný Večer duchů

Stylová výzdoba i hrůzné postavy čekají na návštěvníky olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Po roční odmlce se vrací do areálu zahrady tradiční akce pro malé i velké. Příznivci tajemné atmosféry si mohou dopřát prohlídku zoologické zahrady obohacenou...

V Evropě se tento druh velbloudů příliš nechová, v České republice se nacházejí ještě ve Dvoře Králové a ve Vyškově. Jednohrbý velbloud na rozdíl od dvouhrbého v přírodě již jako divoké zvíře nežije. Polodivoká stáda se vyskytují v oblasti severní Afriky a Arábie, domácí velbloudi však po celém světě. Velbloudi se pouštním podmínkám umí skvěle přizpůsobit. Jejich srst je dokáže chránit před mrazy až – 40 °C. Dromedár umí vycítit vodu až na 17 kilometrů. Když dorazí do oázy dokáže vypít až 150 litrů vody během čtvrthodiny.

Útočiště pro žraloky

Kromě velbloudů se obyvatelstvo zoo rozšířilo v tomto týdnu také o samici žraloka černoploutvého, která na Svatý Kopeček dorazila z brněnského obchodního centra Rozkvět. „Jedná se o téměř tříletou samici, která k nám přišla v ne zcela dobré kondici, ale doufáme, že se brzy aklimatizuje. Pro to svědčí i skutečnost, že už přijímá potravu, kterou obohacujeme o potřebné vitaminy,“ uvádí Josef Drtil, zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií.

Před nedávnem se Zoo Olomouc ujala i žraloka černoploutvého z hodonínské zoologické zahrady, kterou poničila silná bouře s tornádem. Tento druh paryb dorůstá velikosti 110 – 150 cm, výjimečně až 180 centimetrů. Žraloci s černě zbarvenými konci ploutví žijí v indicko-pacifické oblasti, přes Suezský průplav se někdy dostanou až do Středozemního moře.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, Zoo Olomouc, příroda, zvířata, velbloud, žralok, Svatý Kopeček

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.