úterý 25. ledna 2022 Miloš

Dárci mohou poslat dětem na Ukrajinu vánoční dárky. Olomoucká charita pořádá sbírku již potřinácté

Olomoucká arcidiecézní charita vybrala pro letošní rok 388 ukrajinských dětí, kterým mohou dárci z celé republiky splnit přání prostřednictvím tradičních vánočních balíčků. Jde především o děti z dětských domovů či ze sociálně slabých rodin.

V seznamu si konkrétní dítě s jeho přáním mohou zájemci vybrat do 24. listopadu. "Letos je do našeho třináctého ročníku projektu zařazeno 388 dětí z pěti ukrajinských měst - Lopatyn, Bortnyky, Berežany, Kolomyja a Ternopil. Děti, které jsou každoročně obdarovávány, jsou buďto ze sociálně slabých rodin, z dětských domovů nebo jsou jinak znevýhodněné," uvedla koordinátorka projektu Kateřina Biolková.

Projekt s názvem Vánoční balíček pořádá charita již potřinácté, každoročně se setkává s velkým ohlasem. V seznamu aktuálně zbývá ještě 70 jmen.

Situaci dětí z dětských domovů či sociálně znevýhodněných rodin, které do seznamu vybírají sociální pracovníci, odráží také jejich vánoční přání, většina z nich si přeje praktické věci, jako je oblečení, hygienické potřeby nebo hračky. 

Dárci si mohou zbývající děti vybrat na stránkách charitaproukrajinu.cz, vybrat si mohou například podle pohlaví, věku či města, přičemž město Berežany zařadili charitní pracovníci do databáze poprvé. Balíček pro jedno dítě by měl obsahovat pouze nové věci, jeho hodnotu charita letos zvýšila na 1200 až 2000 korun.

Každoročně jde o více než tunu dárků

Do projektu se každoročně zapojují školy či firmy, ale i jednotliví dárci z celé republiky. "Loni jsme si vybrali třináctiletou holčičku stejného jména, jako má moje dcera. Dárky jsme pro ni vybírali s dětmi společně, dcera jí také napsala v ruštině dopis s přáním, takže si procvičila i jazyk. Myslím si, že to bylo poučné i pro děti, že se mají podělit," řekla jedna z loňských dárkyň.

Loni bylo v seznamu 363 dětí. Projekt přitom tehdy komplikovala pandemie koronaviru, kdy byli lidé kvůli zavřeným obchodům odkázáni pouze na nákup přes internet, což bývá problémem například pro tradiční dárce ze starší generace.

Charita pomáhá na Ukrajině dlouhodobě, a to jak humanitární pomocí, tak i prostřednictvím studijních fondů. Jednorázovou akci Vánoční balíček pořádá od roku 2008. Charitní pracovníci díky štědrosti českých dárců každoročně vozí na Ukrajinu přes tunu dárků, v roce 2018 bylo obdarováno rekordních 414 dětí.

Vánoční zvonění i Ryba pro Bečvu. Přerov zná program městských Vánoc

Nejen na přerovském náměstí T. G. Masaryka, ale také na nedalekém Horním náměstí se od konce listopadu rozprostře atmosféra Vánoc. Tu zajistí nejen patnáctimetrový strom a prodejní stánky, ale také velký nasvícený dárek či kulturní program.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky Ukrajina, děti, dar, charita, Vánoce, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.