úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Novinář Etzler se na sítích opřel do neočkovaných. Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová na něj podala trestní oznámení

Výrokem na adresu lidí neočkovaných proti nemoci covid-19 spustil lavinu reakcí novinář Tomáš Etzler. Kontroverzní status na sociální síti by mohl podle mohelnické advokátky Jany Zwyrtek Hamplové být podněcováním k nenávisti vůči skupině osob. Na Etzlera se proto rozhodla podat trestní oznámení.

„Neočkovaní neumírají dostatečně rychle,“ napsal bývalý dlouholetý zpravodaj České televize Tomáš Etzler na svůj profil na sociální síti Twitter. Status z 23. října rozpoutal rozsáhlou diskuzi. Jeden z nejráznějších postojů k vyjádření zaujala Jana Zwyrtek Hamplová, oceněná v roce 2019 titulem Právník roku v kategorii Správní právo.

Podle advokátky se Etzler mohl dopustit trestných činů hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob či podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. „Čekala jsem několik dnů, zda se po zděšených reakcích veřejnosti jak z řad očkovaných tak neočkovaných, pan Etzler omluví, a výrok ze sítě stáhne. Nestalo se tak,“ uvedla právnička a pokračovala: „Protože se jeho slova týkají například mé maminky, a milionů dalších slušných lidí v naší zemi včetně mě, hluboce mne ten výrok zasáhl. Projev nenávisti není a nesmí být nikdy připuštěn v civilizované společnosti jako forma vyjádření názoru,“ míní Hamplová. Své trestní oznámení podle svých slov podala na Nejvyšší státní zastupitelství v Brně.

Jen tvrdá a provokativní nadsázka, tvrdí reportér

Po několika dnech reagoval na dění okolo příspěvku Tomáš Etzler na svém Facebooku. „Záměrně tvrdou nadsázkou a provokativně jsem se vyjádřil ke skutečnosti, že díky mnoha nezodpovědným, sobeckým nebo hloupým spoluobčanům se v České republice opět silně zhoršuje covidová situace,“ objasňoval v neděli starší bratr herce Miroslava Etzlera.

S tímto vysvětlením ale Jana Zwyrtek Hamplová rozhodně nesouhlasí. „Tohle opravdu nebyla žádná nadsázka, ale neskutečně hrubé vyjádření a nepřímá výzva k násilí. Přesáhlo to veškeré meze. Uznávám odborné kvality pana Etzlera, ale toto je mimo hranice všeho. Člověk s takovým renomé by se neměl proti skupině lidí vymezovat a vzbuzovat nenávist, protože doba je těžká, někteří lidé jsou psychicky nebo finančně na dně. Pokud si tedy za tím stojí, ať se zpovídá policii za tyto věci, co říká,“ reagovala advokátka.

Z trestních oznámení český novinář s bohatou kariérou obavy nemá. „Tiskové zprávy nebo vyhrůžky trestním oznámení zkrachovalých politiků nebo jiných frustrovaných či nudících se individuí mě nerozhodí. Užívejte zbytek nádherného podzimu,“ napsal na Facebook Etzler.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Martin Višňa, Univerzita Palackého

Štítky Koronavirus, zdraví, covid-19, očkování, novinář, sociální sítě, trestní oznámení, Česká republika

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Karlos Juras

Do kamenolumu s ním s cypem....

úterý, 2. listopadu 2021, 20:24

Jakub Mádr

Tak řekl svůj názor, no a co.

úterý, 2. listopadu 2021, 16:31

Usama Revtak

Takoveho zmrda povesit kurvu

úterý, 2. listopadu 2021, 03:49

Usama Revtak

Takoveho zmrda povesit kurvu

úterý, 2. listopadu 2021, 03:49

Petr Vysl

Dokonce by se dalo říci, že takoví názoroví mrzáci jako je pan Etzler nevymírají dostatečně rychle....

pondělí, 1. listopadu 2021, 19:49

Petr Vysl

Víte pane Matocho - ten kdo přeje druhému smrt jen proto, že se v něčem liší - ať už ve vyznání, rase nebo třeba jenom názoru na cokoli...třeba i na smysluplnnost očkování naprosto neproveřenou vakcinou je pro mne zrůda, fašista ... nebo naprostý debil...asi tak - ať se Vám, to líbí nebo ne

pondělí, 1. listopadu 2021, 19:47

Mirek Matucha

Podle této jediné věty se pozná fašista? Milan Kochaník a Petr Vysl moc se mi nelíbí vaše vulgarita mohu vás taky označit jako fašisty? Agresivita je přeci znak fašismu. Nebo jste jen obyčejní hlupáci?

pondělí, 1. listopadu 2021, 19:10

Milan Kochaník

Zkrátka novinářská fašistická svině šíří lži, že neočkovaní jsou ti, kdo roznáší covid a jen kvůli nim je epidemie. Tak roznášení covidu se odehrává nejrůznějším způsobem, takže jej roznáší zrovna tak netestovaní očkovanci, tedy i tento novinářský kripl. A proto covid nikdy nevymizí, jelikož jej bude roznášet kdekdo, neočkovaný i očkovaný.

pondělí, 1. listopadu 2021, 18:43

Petr Vysl

Fašoun Etzler - jinak se to říct nedá - spíš to vypadá, že on se narodil příliš pozdě - takoví jako on, byli před osmdesáti lety vášnivými členy Vlajky popřípadě NOF.... doporučuji aby si chlapec po večerech přečetl Ústavu České Republiky, popřípadě se poinformoval o vyhynulé novinářské etice....

pondělí, 1. listopadu 2021, 14:31

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.