neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Olomoucké centrum už se chystá na vánoční trhy. Nabídnou novou vyhlídku i tradiční program

Začátek tradičních vánočních trhů v Olomouci se přiblížil. V centru města už vyrůstají stánky, kterých bude letos více než 130. Na konci týdne dorazí na Horní náměstí třicetimetrový vánoční strom, který se rozsvítí při zahájení populárních trhů 21. listopadu. Organizátoři i zástupci města doufají v příznivou covidovou situaci.

Oblíbený punč a další sortiment si budou lidé moct ve stáncích zakoupit už v pátek a v sobotu 19. a 20. listopadu, slavnostní zahájení Vánočních trhů je pak naplánováno na neděli 21. listopadu, kdy se v 18 hodin rozzáří i vánoční strom. „Vánoční strom přivezeme na Horní náměstí už 7. listopadu. Téměř 30 metrů vysokou jedli douglasku nám věnovala rodina z Hluboček. Už je moc vysoká a z bezpečnostních důvodů je potřeba ji pokácet,“ říká vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert s tím, že před instalací na tradiční místo na Horním náměstí se strom o několik metrů zkrátí, tak aby ve výsledku měřil zhruba kolem 20 metrů. „Kvůli bezpečnosti si netroufneme na náměstí stavět vyšší strom,“ vysvětluje.

Vánoční trhy budou opět ctít tradice adventu a českých Vánoc a tomu bude samozřejmě odpovídat také sortiment nabízený v dřevěných stáncích. „Vybrali jsme takové prodejce, jejichž zboží se hodí k předvánočnímu období, a stejný přístup máme i k produkci na pódiu, která bude také převážně vánoční. Chystáme opravdu bohatý kulturní program – hudební vystoupení, kino s pohádkami pro děti, kulinářské show i oblíbenou mikulášskou nadílku, bez které už si Vánoční trhy umí málokdo představit,“ nastiňuje adventní program na náměstí Petr Ilgner ze společnosti Kulturní Olomouc, která Vánoční trhy v Olomouci pořádá.

Kromě tradičních prvků, jako je například historický kolotoč nebo Ježíškova dílna, chystají pořadatelé i novinku, jeden speciální stánek, na jehož střechu se bude dát vystoupat a bude tak sloužit jako malá rozhledna s výhledem na vánočně vyzdobené náměstí. „Další pohled z výšky si samozřejmě mohou lidé užít z vyhlídkového kola u tržnice,“ dodává Petr Ilgner také s tím, že i mobilní toalety budou mít letos nový vzhled, budou dřevěné, tak aby lépe zapadaly do rázu vánočního náměstí. Také ochranné oplocení památky UNESCO – Sloupu Nejsvětější trojice dostalo letos novou podobu. Dřevěné díly překrývají původní kovové mobilní zábrany.

V letošním roce nevyroste na Dolním náměstí venkovní kluziště. Umístění této atrakce na jiném místě je však ještě v jednání.

Olomoucká Galerie Caesar slaví 30 let. Dnes otevře unikátní výstavu svých autorů

Netradičním způsobem se rozhodla oslavit třicetileté výročí svého vzniku Galerie Caesar v Olomouci. Prostor se rozhodla nabídnout všem vystavujícím autorům z dosavadních 353 autorských i kolektivních výstav. Expozice tuzemských i zahraničních...

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jana Doleželová, Město Olomouc

Štítky Vánoční trhy, kultura, program, nákupy, obchod, Vánoce, strom, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.