pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Československé letce v Holandsku připomíná pomník. Zahynul tam i rodák z Konice Karel Rychnovský

Památník v severním Nizozemí připomíná smrt šesti československých pilotů 311. bombardovací perutě RAF. Zahynuli při útoku stíhaček Luftwaffe 11. dubna 1942. Byl postaven díky finanční sbírce místních zemědělců a odhalen v říjnu letošního roku. Pomník připomíná také památku krajana, rodáka z Konice na Prostějovsku, podplukovníka Karla Rychnovského.

Na okraji obce Middenmeer v severním Nizozemí stojí modrobílý sloup s červeným letadlem na vrcholu a pamětní deskou. Označuje místo, kde v dubnu 1942 spadl letoun Vickers-Wellington KX– Z Z8836. Josef Kalenský, Karel Kodeš, Karel Rychnovský, Jan Peprníček, Josef Hrdina a Josef Politzer zahynuli jako letci 311. československé perutě RAF.

Mezi nimi byl také krajan, konický rodák, absolvent prostějovského vojenského učiliště, třiadvacetiletý kapitán, povýšený na podplukovníka in memoriam, Karel Rychnovský (1918–1942).

Finanční prostředky se vybraly díky sbírce zemědělců

Jejich příběh je mezi obyvateli Middenmeeru dobře známý. Pamětníci vzpomínali, jak po každém orání pole nacházeli v půdě kusy letadla. Členové posádky měli za úkol bombardovat továrnu v německém Essenu. Letadlo se ale po dvouapůlhodinovém letu zřítilo. Bomby, které letadlo převáželo za účelem provedení útoku, se nepodařilo najít.

"Domníváme se, že letci mohli bomby shodit, když na ně zaútočila noční stíhačka, aby získali náskok a případně utekli. Už ale bylo pozdě. Němci měli noční radary a proti stíhačce se dvěma dvacetimilimetrovými kanóny neměli českoslovenští letci šanci. Byli vybaveni pouze malými kulomety, což bylo jako házet na letadlo papírové kuličky," vysvětlil amatérský historik a badatel Mark Hakvoort, který se svými přáteli založil sdružení, jehož cílem je starat se o památku pilotů.

Peníze na postavení pomníku pro československé letce byly vybrány díky sbírce zemědělců, na jejichž pole se letadla zřítila. Přispěla také řada místních sdružení a nadací.

Piloti jsou pohřbeni na vojenském hřbitově v Bergenu

Pět členů osádky bylo formálně pohřbeno ještě v roce 1942 na hřbitově v Huisduinen ve společném hrobě. Josef Politzer byl pohřben v samostatném hrobě. Trup letadla, zbytky uniforem a fragmenty lidských ostatků však zůstaly v půdě až do roku 2004, kdy se do jejich hledání pustili odborníci. Motor letadla byl nalezen pět metrů pod zemí. Po dokončení prací byli piloti znovu pohřbeni na vojenském hřbitově v Bergenu op Zoom na jihu Nizozemí.

Po osudech letců nyní pátrá badatel Pavel Holomek z Pardubic. Je příbuzným Karla Kodeše a zároveň ví, že ve Velké Británii žije syn Karla Rychnovského, kterého hodlá oslovit. Badatel by chtěl sestavit krátké medailónky letců a chystá se také příští rok v dubnu jet do Nizozemí. Chtěl by tak vzpomenout 80. výročí smrti statečných letců.

Kdo byl Karel Rychnovský
Narodil se 9. května 1918 v Konici. Od mládí se zajímal o letadla a letectví. V Konici byl aktivním skautem, členem Sokola a členem pobočky Masarykovy letecké ligy. V Prostějově absolvoval vojenské letecké učiliště. 2. 10. 1939 byl odveden, nejprve působil ve Francii a od roku 1940 ve Velké Británii jako příslušník 311. bombardovací československé perutě RAF. Jako navigátor prováděl celou řadu náletů nad průmyslovými objekty říše. V noci z 10. na 11. dubna 1942 byl velitelem letounu Vickers -Wellington. Nevrátil se z náletu na Essen. Nad cílem bylo letadlo poškozeno protiletadlovým dělostřelectvem a na zpáteční cestě napadeno německou stíhačkou. Letoun se zřítil v severním Nizozemí nedaleko obce Middenmeer. V troskách letounu zahynul kapitán Karel Rychnovský s celou osádkou (Josef Hrdina, Josef Kalenský, Karel Kodeš, Jan Peprníček, Josef Politzer). Statečný krajan tak umřel v nedožitých čtyřiadvaceti letech daleko od své vlasti. Byl pohřben se svými bojovými druhy na válečném hřbitově v Bergen op Zoom. Na prostém pomníku je napsáno: Karel Rychnovský, kpt.let. flying officer Royal Air Force 9. 5. 1918 - 11. 4. 1942. Po smrti byl za svoje zásluhy povýšen na podplukovníka in memoriam. Jeho jméno najdeme na pomníku letců – členů Hanáckého aeroklubu Olomouc na Ústředním hřbitově v Olomouci, na pomníku obětem 2. světové války v Konici, na pomníku československým letcům na Městském hřbitově v Prostějově a na pomníku letcům v Praze 6- Bubenči.

Kameny zmizelých: Doktor Sonnenmark si v koncentračním táboře v Buchenwaldu prožil peklo

Spolek Hanácký Jeruzalém s podporou radnice uložil v ulicích města Prostějova další Kameny zmizelých za oběti holocaustu. Olomoucká Drbna postupně přináší příběhy lidí, které kameny připomínají.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Český rozhlas | Zdroj Český rozhlas, Radio Prague International

Štítky Karel Rychnovský, letec, Holandsko, válka, památník, Konice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.