neděle 5. prosince 2021 Jitka

Alej roku může růst i v Olomouckém kraji. Region nominoval desítku stromořadí

Silnice za vesnicí, městské ulice i hráze rybníků lemují aleje nově vysazených i letitých stromů, které pamatují desítky i stovky let historie. Už po jedenácté probíhá anketa o Alej roku, v Olomouckém kraji letos lidé nominovali desítku stromořadí. O jejich úspěchu v regionálním i celorepublikovém měřítku mohou hlasující rozhodovat až do 11. ledna.

O titul Alej roku soutěžní ankety spolku Arnika bojuje 93 stromořadí ze všech krajů republiky, deset z nich roste v Olomouckém kraji.

“Mám radost, že se naše anketa i samotné aleje těší tak velkému zájmu a oblibě. Nominovaná stromořadí nám ukazují, že lidé oceňují aleje nejen pro jejich krásu či zajímavý příběh, ale také z toho důvodu, že k nim mají svůj osobní vztah, což mě velmi těší,“ říká koordinátorka ankety Klára Ondrigová.

O přízeň účastníků ankety se uchází v regionu aleje dubové, lipové i třešňové. Atraktivní stromořadí jsou k vidění napříč celým regionem od Javorníku přes Potštát až po Prostějov. Právě prostějovské aleje v minulých ročnících hlasování dokázaly zaujmout. „V republikovém hodnocení jsme se loni umístili na třetím místě s Lipovou alejí na břehu říčky Hloučely. V krajském hodnocení jsme byli první. V předloňském ročníku získala v soutěži Alej roku druhé místo v celkovém, republikovém hodnocení alej platanů z ulice Rejskova. V krajském hodnocení pak první místo a titul Alej Olomouckého kraje 2019,“ zmínila náměstkyně prostějovského primátora Milada Sokolová (ODS).

Stromořadí Olomouckého kraje v anketě Alej roku 2021

Zámecká alej v Tovačově
Skřípovská alej
Alej k zámeckému parku Janský vrch
Lipová alej v Potštátě
Zábřežská alej podél Sázavy
Ripperova promenáda v Lázních Jeseník
Lipová alej na hrázi u rybníka Oborník
Dubová alej na hrázi městského rybníka Prostějov
Třešňové stromořadí v Kosově
Třešňová alej u Bohuňovic
Rekonstrukce hradu Helfštýna je Stavbou roku. Stála desítky milionů

Rekonstrukce hradu Helfštýna na Přerovsku je Stavbou roku 2021. Ocenění za projekt Záchrana a zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn dostalo Muzeum Komenského v Přerově, pod které památka spadá. Oprava hradu se stala rovněž Stavbou roku...

Hodnocení článku je 50 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zbyněk Honest, Ludmila Steidlová, Vojtěch Venský,, Jonáš Gazdík, Ivana Brzobohatá

Štítky Příroda, turistika, obec, město, alej, anketa, Alej roku, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.