pátek 28. ledna 2022 Otýlie

Letošní lyžování v tuzemsku podraží. Nejvíce o víkendech a o svátcích

Letošní sezóna na horách se lyžařům prodraží. Lidé si připlatí hlavně za víkendové a sváteční skipasy. Důvodem zdražení je nejen loňská sezóna, která v podstatě neproběhla, ale také rostoucí náklady na provoz areálů. V jednání jsou teď i covidová opatření. Ta by se neměla výrazněji dotknout očkovaných lyžařů.

Jednodenní skipas pro dospělého stál v minulých letech řádově 630 korun, nyní se průměrná cena zvedne o deset až 15 procent“, řekl ředitel Asociace horských středisek (AHS) Libor Knot. V porovnání se zahraniční konkurencí je to ale stále nižší cena. Ve srovnatelně velkých areálech v Rakousku vyjde jednodenní skipas na 1160 korun.

Tuzemské lyžařské areály budou častěji pracovat s víceúrovňovými cenami. Nejdražší bude lyžování o víkendech a o svátcích. Naopak levnější skipasy si lyžaři zakoupí v pracovním týdnu a předem online. „Díky odstupňování cen podle času či způsobu pořízení horská střediska lépe rozloží zátěž v různých časových obdobích“, dodává Knot.

Rostoucí ceny jízdného jsou odrazem finančního propadu z loňské sezóny, která se v podstatě nekonala. Průměrná délka otevření středisek byla loni méně než pět dní. Dalším faktorem, který se na výši cen skipasů odráží, jsou dražší energie - hlavně elektřina a stoupající mzdy. Provozovatelé skiareálů za poslední dva roky vynaložili značnou část peněz na modernizaci lanovek, vleků a sjezdových tratí. „Zbývající část peněz směřuje nejčastěji do zasněžování, s čímž souvisí i budování akumulačních nádrží“, vysvětluje ředitel asociace. 

O nastavení pravidel pro nadcházející sezónu teď jedná asociace s ministerstvem průmyslu a obchodu a s resortem zdravotnictví. Konkrétní opatření zatím nejsou známá, ale vychází se z předpokladu, že skiareály budou muset kontrolovat bezinfekčnost návštěvníků. Očkovaných lyžařů by se opatření neměla výrazněji dotknout. Podobně to v tuto chvíli mají nastavené například v Rakousku.

Skiareály řeší, jak vyžadovat bezinfekčnost při nákupu skipasů přes internet

Řada provozovatelů jesenických lyžařských středisek zatím netuší, jak budou lyžaři prokazovat bezinfekčnost při on-line nákupu skipasů. Tento způsob kupování přitom využívá řada lyžařů a střediska ho podporují kvůli komfortu návštěvníků, chtějí...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Skicentrum Říčky

Štítky skicentrum, lyžování, skipasy, sezona, covid, omezení, investice, lanovky, cena, zdražení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.