neděle 5. prosince 2021 Jitka

Helfštýn rozšiřuje sbírku ocenění. Palácové torzo získalo cenu od mezinárodní poroty

Rekonstrukce renesančního paláce hradu Helfštýn získala další z řady ocenění, výjimečný počin ohodnotila hlavní cenou Česká komora architektů. Nový vzhled a funkčnost pro jeden z nejnavštěvovanějších turistických cílů kraje navrhl olomoucký atelier-r.

Rekonstrukce palácového torza získala letos také ocenění Stavba roku 2021, uspěla i v nejvýznamnější muzejní soutěži Gloria Musealis či v anketě nejvlivnějšího časopisu o architektuře Dezeen. Nyní přibylo i ohodnocení v šestém ročníku České ceny za architekturu, když Helfštýn zvolila mezi finalisty jako nejzdařilejší projekt mezinárodní porota odborníků.

Autory návrhu rekonstrukce jsou Miroslav Pospíšil a Martin Karlík. „Také na krajské úrovni lze dělat naprosto špičkové věci. O tom jsem dlouhodobě přesvědčen a tohle je jeden z důkazů. Díky všem, kteří se na této realizaci podíleli,“ konstatoval hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (PirStan).

„Rekonstrukce hradního paláce se v letošním roce dočkala hned několika ocenění, ovšem to z rukou mezinárodní poroty určitě potěší nejvíc. Gratuluji atelieru-r a Muzeu Komenského v Přerově, které má hrad Helfštýn ve své péči. Mimochodem, památka je přístupná i v listopadu, tak nám pomozte překročit stotisícovou hranici návštěvnosti,“ pozval k návštěvě památky Jan Žůrek, radní Olomouckého kraje pro kulturu.

Projekt záchrany a zpřístupnění renesančního paláce na hradě Helfštýn zahrnoval zastřešení objektu, využití velkých místností pro expozice a vybudování nového prohlídkového okruhu. Architekti při výběru materiálů volili především beton a kov.

Na střechy použili pískované sklo a nad prostor považovaný za bývalou kapli čiré, které symbolizuje otevřené nebe. Obnova přišla na zhruba 95 miliónů korun, více než polovinu nákladů pokryla evropská dotace. 

Turistické cíle v kraji dohnaly ztráty v návštěvnosti z jarního lockdownu

Především jarní omezení spojená s koronavirem se podepsala na letošní návštěvnosti památek v Olomouckém kraji. Podle jejich správců lidí přibylo až v letních měsících, konečný součet je tak na řadě míst i vyšší než loni. Hrady jako Bouzov a...

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Fotografické studio BoysPlayNice

Štítky Turistika, stavba, hrad, Helfštýn, rekonstrukce, výlet, ocenění, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.