pondělí 17. ledna 2022 Drahoslav

Rekordní odstřel divočáků nestačí. Myslivci budou číhat i v Hlubočkách

Častý pohyb divokých prasat přímo v Hlubočkách u Olomouce trápí místní obyvatele, vedení obce společně s myslivci plánuje odstřel černé zvěře v okrajových částech vesnice. Kromě likvidace divočáků má situaci zlepšit také přednáška pro obyvatele.

Divoká prasata v Hlubočkách a nedaleké Hrubé Vodě po setmění hledají potravu a ničí při tom zahrady či trávníky. Někteří obyvatelé mají strach o svoji bezpečnost. Myslivci v regionu ročně zastřelí stovky divokých prasat, které se do blízkosti obcí stahují kvůli úbytku vhodných míst s potravou v přírodě.

Většinu lesů v okolí Hluboček vlastní Metropolitní kapitula u svatého Václava v Olomouci (MKO) a Vojenské lesy a statky. Vedení Hluboček dostalo od MKO příslib, že organizace vyčlení jednoho člověka, který bude ochoten zajistit odstřel přímo v obci. „Ovšem při splnění několika přísných podmínek. Musíme vyjednat povolení u orgánů státní správy. Odstřel by byl prováděn v noci," oznámila obec. Odborníci vytipují místa pro možný odstřel. „Rozhodně se nebude jednat o místa v husté zástavbě. Prosíme občany, aby nám nahlašovali místa, kde došlo k opakovanému setkání s divokým prasetem," stojí v oznámení obecního úřadu.

Na sociálních sítích lidé z Hluboček ochotně vytipovávají řadu lokalit, kam divočáci v nedávné době zavítali. Jednou z nejčastěji zmiňovaných je ulice Československé armády, kterou lemuje výběžek lesa Vojenského újezdu Libavá. „Řádí tu každý den, zhruba od 18 hodin až do rána,“ stojí v jednom z komentářů.  

Obec společně s myslivci připraví osvětový materiál s radami, jak by šlo minimalizovat výskyt divokých prasat v okolí obce Hlubočky. Na začátek prosince připravila přednášku na toto téma. „Máme plán přednášku natočit a poskytnout záznam na sociální sítě," uvedlo vedení Hluboček.

Myslivci letos v okolí Hluboček zastřelili rekordní počet divokých prasat, lidé si na sociálních sítích přesto často stěžují na poničené zahrady i pohyb této divoké zvěře v těsné blízkosti bytové zástavby. Hladoví divočáci rozryli část fotbalového hřiště, na louce na okraji Hluboček divoké prase v říjnu napadlo a vážně zranilo psa.

Obyvatelé Hluboček si stěžují na divoká prasata. Lesní zvěř rozryla i hřiště

Obyvatelé Hluboček a Hrubé Vody na Olomoucku si stěžují na divoká prasata. V okrajových částech obcí a chatových oblastech tato lesní zvěř po setmění hledá potravu a ničí zahrady nebo trávníky. Obec nabádá myslivce, aby zvýšili odstřel divokých...

Území obce Hlubočky je pro divoká prasata podle odborníků lákavé díky zdroji vody a blízkosti lesů. Pokud je sucho, pak se prasata stahují k řece Bystřici. Velkým lákadlem je pro divoká prasata také spadané ovoce, zbytky jídla a časté přikrmování zvěře.

Starostka Hluboček Eva Hasníková řekla, že na divoká prasata si stěžují hlavně majitelé chat stojících v lese nebo v jeho těsném sousedství. Divočáky občas mezi panelovými domy zahlédnou i obyvatelé sídliště.

Pachové ohradníky se neosvědčily a jediné, co může divokým prasatům zabránit v průniku na zahradu, je kvalitní plot. Ideální jsou podle starostky elektrické ohradníky, které byly instalovány k domovu důchodců u Hrubé Vody. „Dali to na zahradu a od té doby mají pokoj," podotkla starostka.

Opuštěné chaty jsou terčem zlodějů. Majitelům má pomoct i mobilní aplikace

Po konci rekreační sezony ukládají někteří lidé i své chaty nebo jiné stavby v zahrádkářských koloniích k zimnímu spánku. Právě tyto opuštěné objekty se stávají vyhledávaným cílem zlodějů. Policisté tyto oblasti průběžně kontrolují, radí však co...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto FB Andrea Řoutilová, Michaela Minaříková

Štítky divoké prase, zahrada, trávník, škody, myslivec, Hlubočky, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.