pondělí 4. července 2022 Prokop

Sedmnáctý listopad přiblíží žákům výukový komiks. Originální materiál nabízí univerzita učitelům

Originální způsob, jakým ve výuce přiblížit žákům a studentům dění října a listopadu 1939, připravila Pedagogická fakulta Univerzity Palackého. Učitelé mohou využít speciální webovou stránku s komiksem nazvaným „Příběh 17. listopadu“.

Záměrem tvůrců je připomenout příběh 17. listopadu, jenž začal masovými demonstracemi proti nacistické okupaci v roce 1939 a je spojen s oběťmi na životech mladých lidí a uzavřením českých vysokých škol. Vytvořená webová stránka provede návštěvníka všemi důležitými momenty, a to od říjnových demonstrací proti okupaci roku 1939 až k událostem, které odstartovaly sametovou revoluci v roce 1989.

Část z ilustrace výukového komiksu – Pohřeb studenta Jana Opletala

Komplexní zpracování témat významných historických událostí mohou pedagogové využít pro výuku na 2. stupni základních škol nebo na středních školách a gymnáziích. „Chceme touto cestou připomenout osmdesáté výročí ustavení Mezinárodního dne studentstva, a především tragické události z roku 1939, jež tomu předcházely. Zvolenou formou chceme jednak přimět mladé lidi k tomu, aby se zamysleli nad cenou svobody a demokracie, a jednak bychom rádi oslovili učitelskou veřejnost. Proto mají naše materiály formu komplexní metodiky, kterou si mohou zájemci stáhnout a libovolně využít ve výuce,“ uvedla Petra Šobáňová, proděkanka pro rozvoj a vnější vztahy Pedagogické fakulty UP.

Ilustrace k výukovým materiálům vytvořil student pedagogické fakulty Matěj Komínek. A nejednalo se o první téma, které tímto způsobem zpracoval a fakulta jej nabídla k využití ve výuce. „Ve spolupráci s Matějem Komínkem, který na naší fakultě studuje učitelství výtvarné výchovy a dějepisu, jsme už dříve připravili také komiksové karty připomínající události Listopadu 1989 nebo osobnost Jana Amose Komenského,“ podotkla proděkanka Šobáňová.

Zaměstnanci i studenti z různých kateder pedagogické fakulty připravují vzdělávací zdroje pro učitele již delší dobu. Na portálu Učitel21 je dává k dispozici v digitální knihovně. Nyní se do ní zařadil i komiks Příběh 17. listopadu.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com, Pedagogická fakulta Univerzity Palackého

Štítky Vzdělání, Univerzita Palackého, Pedagogická fakulta, výuka, studenti, žáci, komiks, výukový materiál, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.